16.4.2024 | Svátek má Irena


JUSTICE: Casus belli

6.3.2012

Chce to lístek do první řady, jen tak si je možno vychutnat ten špektákl, vítězství mafie nad českou justicí. Nejlepší lóži bych rezervoval Petru Uhlovi, Václavu Žákovi – všem těm, kteří obhajovali lidská práva tak důkladně, že odmítali počátkem 90. let jakoukoli očistu justice a prokuratury. Vždyť Petr Uhl kvůli tomu na protest vystoupil i z VONSu. Na jejich adresu je třeba vzkázat, že přebujelá vášeň pro lidská práva zatěžuje západní civilizaci na úkor prosté spravedlnosti! V jejich případě dvojnásobně.

VONSu, který se o očistu tehdy pokusil, nešlo o dekomunizaci justice, něco takového bylo po nasazení porevoluční sametové laťky samozřejmě nemožné, ale o odstranění těch reprezentantů socialistické justice, kteří poslali do vězení nevinné pasivní odpůrce komunistického režimu. Jiných druhů uložených trestů se ostrakizace soudců neměla týkat. Základním argumentem VONSu bylo tvrzení, že ten, kdo již jednou podřídil své svědomí mocným a řídil se vzdor své nezávislosti jejich příkazy, to může udělat znovu. Nedovedli jsme si sice tehdy představit, koho by zase poslouchali, ale dnes to již víme. Korupčníky!

Přesto snaha zbavit se několika desítek soudců a prokurátorů neuspěla. Proti se postavil tehdejší ministr spravedlnosti za ODS JUDr. Jiří Novák a bohužel i tehdejší předseda NS ČR Otokar Motejl. Václav Havel jako autor sametového vyrovnání samozřejmě VONSu, ač byl jeho členem, nepomohl a pro Václava Klause byla očista justice žabomyší maličkost, která byla pod jeho rozlišovací schopnost. Tím bylo založeno na dnešní mafii , která dnes porazila ministra spravedlnosti, potažmo tedy i vládu a nejvyššího státního zástupce. Měli bychom si tu mafii definovat. Historici, zejména marxističtí, rádi používali termín "vojensko-průmyslový komplex", pro nás se nyní hodí termín "politicko-zločinecký komplex". Co bude dál, si lze snadno představit, padne i "menší zlo" (ministr Pospíšil) a ministerské křeslo obsadí véčka. A o soudech a státním zastupitelství bude rozhodovat ze stolu na stůl skákající Vítek Bárta. A to je ta lepší varianta.

Je to neuvěřitelné, ale přesto pochopitelné. Muž korupčníků zvítězil a nikdo mu v tom nemohl zabránit. Domete všechny velké korupční kauzy, dostane velkou prémii od korupčníků a pošle nás všechny někam. A v hospodách se bude nadávat. Ale může to být ještě horší. Stačí k tomu prostá analýza. Advokáti se občas něco dozví, ostatně jsou stále po soudech, u policie na výsleších klientů, ve věznicích a informace obvykle začíná slovy: "Pane doktore, jak je tohle možný?" A potká-li advokát soudce či státního zástupce - spolužáka, obvykle následuje jeho rychlé rozhlédnutí po chodbě a pak otevření dveří kanceláře: "Pojď sem rychle, něco ti povím. Dostal jsem příkaz (vzali mi případ), je to zastavené." Prostě samé jobovky. O nich napsal Martin Komárek v MF Dnes 25. února: "Na státním zastupitelství leží podle všeho dokumenty, které mohou zničit celý politický systém v zemi. Není divu, že jsou tajně prohledávány kanceláře, a nebylo by dokonce divu, kdyby se střílelo."

Co s případy, o kterých ministr spravedlnosti tvrdí, že je Rampula s Grygárkem odmítají vyšetřovat? Jak je vlastně mohou nechat vyšetřovat, když jsou o korupčních miliardách, ze kterých se financují politické strany? Grygárek si prý často telefonoval se známým miliardářem Janouškem . O čempak – pravděpodobně o počasí. Takový lobbista Rittig, jak jsem se dočetl, je prý nejpoctivější. Dá politické straně z předražených veřejných zakázek to, co slíbí, a stranu nikdy neokrade. Poctivec. Polovinu dá a druhou si nechá. Proč by takového poctivce mělo státní zastupitelství vláčet k soudu? A kdyby to snad některý podřízený státní zástupce udělal, tak stejně Rittig uletí, nepotřebuje letenku – má vlastní tryskáč a do Monaka pravomoc českého státního zastupitelství nesahá.

Takže nejsme svědky jen komického představení, casus belli* na státním zastupitelství skutečně existuje. Jsou to pandury, gripeny, Mostecká uhelná. Česká Gorila se probouzí na Vrchním státním zastupitelství. Martin Komárek to popisuje přesně: "Mnozí vlivní členové ODS chtějí mít na spravedlnost vliv. Obávají se, ať už právem nebo neprávem, že by je ´justice puštěná ze řetězu´ mohla kriminalizovat. V širším smyslu mají před spravedlností strach všichni špičkoví vládní i opoziční politici. Kdyby totiž spravedlnost fungovala řádně, odhalila by pozadí nelegálního fungování politických stran ze státních a obecních zakázek, což by patrně zničilo nejen jednotlivé politiky, ale celé strany."

Kdo koho zničí, se brzo ukáže. Právo a spravedlnost proti miliardám. Určitě z toho kouká seriál. Třicet případů nejvyššího státního zástupce Zemana.

⃰casus belli - incident, událost nebo skutečnost postačující jako důvod k vyhlášení války