25.4.2024 | Svátek má Marek


JUSTICE: Bude zákon o státním zastupitelství?

11.4.2015

Pokud by vše proběhlo hladce, mohl by od 1. ledna 2017 platit nový zákon o státním zastupitelství, který by konečně nahradil ten, který platí od 1. ledna 1994.

Jenže snahy o reformu, která by měla posílit nezávislost této soustavy na moci výkonné, tu existují již od roku 2011. Poprvé byl nový návrh předložen do Poslanecké dněmovny v roce 2013, ale v důsledku předčasných voleb se vše odložilo.

První ministryně spravedlnosti v současné vládě Helena Válková na minulé návrhy ministrů Jiřího Pospíšila a Pavla Blažka, které vycházely z věcného záměru vlády: počítal se zvýšením nezávislosti státního zastupitelství, nenavázala, a začala prosazovat svůj model. Ten měl naopak tyto orgány po rakouském vzoru více podřídit ministerstvu spravedlnosti a celou strukturu centralizovat. To narazilo loni v listopadu, když se svým návrhem seznamovala státní zástupce a politiky ve Sněmovně, na vehementní odpor nejvyššího státního Tehdejší náměstek a dnešní ministr Robert Pelikán návrh tvrdě hájil s tím, že jde o to náš model zbavit centrálně řízeného sovětského modelu. Byla to demagogie, jež neměla se skutečností nic společného. Jakmile byl ale pan Pelikán jmenován ministrem, svůj postoj k původním návrhům pánů Pospíšila a Blažka po třech jednáních s Pavlem Zemanem v minulém týdnu změnil a do vlády konecem dubna, jak mu bylo uloženo, předloží starý návrh jen s malými změnami:

Vrchní státní zastupitelství by měla být zrušena a nový speciál by měl být zcela samostatný, Nejvyšší státní zastupitelství by řešilo jen stížnosti na jeho práci. Funkční období nejvyššího státního zástupce by nebylo desetileté, ale sedmileté a všechny vedoucí funkcionáře, rovněž na sedm let, by na návrh výběrových komisí jmenoval ministr.

Zatím nad tímto návrhem panuje nevídaná shoda: to potvrzují i předseda sněmovního ústavně-právního výboru Jeroným Tejc i jeho protějšek v Senátu Miroslav Antl, oba ze sociální demokracie či opoziční poslanec Pavel Blažek z ODS. Optimismus je ale předčasný, protože nekvalifikovaná tvořivost poslanců, kteří budou moci někdy po prázdninách podávat pozměňovací návrhy a spíše sloužit lobbistům, než spravedlnosti, může změnit zákon tak podstatně, že nezbude nic jiného než návrh vzít zpět. Jistého podezření se nemůže zbavit ani žádný pozorovatel vůči ministru Pelikánovi, který nejprve hájil návrh ministryně Válkové a v rozmezí čtyř měsíců zase s úsměvem prosazuje pravý opak, a musí se ptát: nebude pan ministr mluvit zase jinak na podzim v Poslanecké sněmovně?

A i kdyby zákon prošel, podobná řada otazníků se rozprostře nad jmenováním nových funkcionářů, protože v roce 2017 by mohl odejít i Pavel Zeman, i když předloha počítá s tím, že po změně zákona mu začne nové období. A kdyby ho logicky nahradila Lenka Bradáčová, klíčová otázka pro šetření závažné hospodářské kriminality a korupce by byla, kdo povede nový speciál. Široko daleko jiné výrazné osobnosti není vidět.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus