24.4.2024 | Svátek má Jiří


JERUZALÉM: Svatba ne, fotbal ano

1.7.2017

Jaké možnosti má Žid, který si chce vzít svoji vyvolenou na židovském nejposvátnějším místě? Tedy na Chrámové hoře v Jeruzalémě? Jednu jedinou: udělat to tajně, rychle a čekat na postih.

Od koho? Od izraelské policie.

Přesně to se na Chrámové hoře stalo ve čtvrtek 29/6. Tom Nisani, předseda Studentské skupiny pro Chrámovou horu a ředitel aktivit pravicové sionistické NGO s názvem Im Tirzu, se rozhodl, že se s vyvolenou Sárou Lorkettovou odeberou na ono nejposvátnější místo dějin Izraele a tam se doslova bleskově vezmou.

Oblečeni nikoli svátečně a doprovázeni několika svatebčany a hlídkou izraelské policie (obvyklé, když Chrámovou horu navštěvují Židé), přistoupili docela nenápadně k bleskovému obřadu. Ženich pronesl formuli: Hle, jsi mi zasvěcena tímto prstenem podle zákona Mojžíšova a lidu Izraele. Amen. Jsi mi zasvěcena, jsi mi zasvěcena, jsi mi zasvěcena.

Během pronášení formule nenápadně nasunul nevěstě prsten. Celé to trvalo několik desítek sekund. Oba novomanželé dali na vědomí, že do měsíce budou mít po tomto tajném obřadu ještě obřad „standardní“.

Za normálních okolností by tím tento příběh skončil, ale není tomu tak. Na Chrámové hoře totiž normální poměry nepanují. Ačkoli místo je nedílnou součástí izraelského hlavního města, Židé zde mají zakázáno se modlit či jakkoli jinak nábožensky projevovat. Což se týká i svatebního obřadu.

Důvodem je skutečnost, že Izrael poté, co tuto část odvěké židovské metropole v červnu 1967 osvobodil, ponechal náboženskou správu Chrámové hory Jeruzalémské islámské radě Waqf, která podléhá jordánskému králi. A židovské, resp. nemuslimské (tedy i křesťanské) náboženské projevy by mohly vyvolat negativní reakce vyznavačů víry v Alláha.

Tom Nisani se nábožensky projevoval, proto izraelská policie sdělila, že bude stíhán za porušení pravidel platných v tomto prostoru. Vězení mu naštěstí nehrozí, ale může být zapsán na no-go list – seznam těch, komu bude na Chrámovou horu zakázán vstup.

Absurdní? Bezpochyby. Současně ale jedna z blízkovýchodních realit.

Čili: židovská svatba na Chrámové hoře ne, fotbal provozovaný arabskými výrostky ano (obr. níže).

Segal1

Nejprve svatba. Ženich právě nasunul na ukazováček nevěsty prsten, symbol zasvěcení. (Zdroj: Facebook Arnona Segala)

Segal2

Snoubenci. Sára Lorkettová a Tom Nisani. (Zdroj: Facebook Arnona Segala)

Segal3

Svatebčané z našeho příběhu na Chrámové hoře, ženich a nevěsta označeni. V pozadí Skalní dóm. (Zdroj: Facebook Arnona Segala)

Segal4

Arabští chlapci na třetím nejposvátnějším místě islámu - před Skalním dómem. Úcta k pohledání. Kde jsou strážci Waqfu, aby zjednali pořádek? (Zdroj: Blog Anne ́s Opinions)

Stejskal.estranky.cz