19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Je třeba zabít Dohnala

3.5.2010

Naši politici, za spolupráce senzacechtivých médií, začali s honem na Dohnala už vloni na jaře. Prezidenta NKÚ nejprve členové jeho kolegia obvinili ze zbytečného nakupování uměleckých předmětů, pak začalo vadit, že má k dispozici tři služební vozy.

Když nevyšly tyto dva pokusy, začala mohutná očerňovací kampaň kvůli Dohnalovu služebnímu bytu. Pokud se někomu nelíbí, že pětičlenná rodina vysokého státního úředníka obývá byt 5+kk, jakkoli prý "nadstandardně vybavený", nechť se porozhlédne po ubytování jiných státních zaměstnanců, včetně ústavních činitelů. A že úřad platí za byt šestasedmdesát tisíc měsíčně? Na pražských Vinohradech to zas tolik přemrštěná částka skutečně není.

Ani tohle by ale na nějaké obvinění nestačilo, navíc Dohnal zmíněný byt už ani neobývá, ale policie ve spolupráci se státním zastupitelstvím našla kličku. Byt je totiž na úřadě vedený stále jako dvě bytové jednotky, přestože příčka mezi nimi byla zbouraná už dávno. Hned je ale na světě trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku se škodou (zatím) přesahující 900 tisíc korun. To by v tom byl čert, aby se na nepohodlného člověka něco nenašlo! Jeho advokát nad nesmyslností obvinění jenom kroutí hlavou, ale málo platné, potřebný paragraf je k dispozici a kolo "spravedlnosti" se roztáčí.

A proč vlastně politici ruku v ruce s novináři celý hon na šéfa NKÚ pořádají? Je to prosté, jako obvykle jsou za tím peníze. NKÚ může kontrolovat takové obrovské zakázky (bůhvíproč nazývané veřejné) jako třeba výstavba dálnic, ekologický supertendr, lyžařské mistrovství světa v Liberci a podobně. Prostě všechny mnohonásobně předražené kšefty, ze kterých profituje několik podnikatelů a s nimi spřátelených politiků. Poslanci tak dosadili na místo viceprezidenta úřadu sociálního demokrata Miloslava Kalu a postupně ovládli i kolegium - jen za poslední dva roky obsadili poslanci pět míst v patnáctičlenném kolegiu, zatímco Dohnalem navrhované odborníky sněmovna šmahem odmítala. Bývalí poslanci spolu s viceprezidentem dnes mají v úřadu nadpoloviční většinu a mohou kontrolovat jeho činnost a určovat její směr. Zbývá už jen odstranit Dohnala.

K tomu pochopitelně dřív nebo později dojde, my si ale přejme, aby se tak stalo co nejpozději. Protože pak už penězovody ze státní pokladny do soukromých kapes budou naprosto neprůhledné - nádor korupce proroste do dalšího sektoru...