19.3.2024 | Svátek má Josef


Je to stanovisko

28.2.2014

Ministr zahraničí Zaorálek seznámil veřejnost s vládním stanoviskem k situaci na Ukrajině. Republika – jeho slovy – neuznává Janukovyče jako legitimního představitele Ukrajiny a dále řekl, že se na Ukrajině porušily elementární zásady. Praha chápe rozhodnutí parlamentu Janukovyče sesadit.

Legitimita je složitý pojem. Janukovyč bez nejmenší pochyby ztratil oprávnění a schopnost vykonávat prezidentský úřad. Což ovšem není totéž jako legitimita. Dlouho trvalo, než Spojenci za války uznali Benešovu legitimitu. Ve Francii spory o legitimitu akce generála de Gaulla trvaly dvacet let. Jen znalec ukrajinské ústavy může potvrdit nebo vyvrátit, zda má parlament právo sesadit prezidenta a pokud ano, za jakých podmínek.

Nicméně pozice vyjádřená Zaorálkem je jasná, on je ministr zahraničí a vyjadřuje postoj naší vlády. Postupuje ve shodě s Visegrádskou čtyřkou. To je závažný i závazný krok. Visegrádská čtyřka by mohla v této krizi osvědčit svůj význam i svoji roli v rámci Unie. To by mělo důsledky i pro další situace, které nestanou a budou celoevropského významu. Zaorálek podpořil územní celistvost Ukrajiny a celá diplomatická sestava čtyřky míří na Krym. I to je rozumné a koncepční rozhodnutí.

Pro Zaorálka je to významné rozhodnutí. Až dosud platil za proruského patolízala, přičemž Rusko, podle posledních zpráv, přivinulo Janukovyče na svoji hruď, na hranicích s Ukrajinou haraší zbraněmi a přesunováním obrněnců na Krymu šťourá do vosího hnízda. Janukovyče přestaly uznávat i USA. Zaorálek se tedy ocitl na jiné straně plotu, než jsme ho byli zvyklí vnímat.

Nedělejme závěry, zatím to vypadá jako hra podle vlastního, nikoli ruského partesu.

Aston Ondřej Neff