20.4.2024 | Svátek má Marcela


JAZYK: Ujme se Czechia?

23.9.2015

V debatách kolem jednoslovného názvu ČR se objevil také návrh, aby v angličtině bylo používáno označení Czechia. Namísto dvouslovného (The) Czech Republic.

Diskusi na toto téma aktivoval před časem prezident Zeman, když během návštěvy Izraele (v říjnu 2013) pochválil tehdejšího prezidenta Šimona Perese za to, že vlastní jméno Czechia použil.

Nicméně příliš se to neujalo. Nemám k dispozici přesnou statistiku, ale například při sledování označení ČR na mezinárodních sportovních podnicích stále převažuje Czech Republic před čímkoli jiným. Občas ale narazíme na výjimky.

Když jsem se v neděli (20/9) večer probíral na webu evropského šampionátu ve flag-fotbalu (verze amerického fotbalu) výsledky tohoto klání, kterého se v mužích zúčastnila i ČR, zjistil jsem, že tvůrce těchto stránek termín Czechia použil (viz obr. níže).

Věřím, že jsem tím udělal radost všem skalním příznivcům tohoto jednoslovného označení. Sám k nim ale nepatřím, považuji „Czechii“ za jednu z možných variant – a tuším v něm čertovo kopýtko.

Obávám se, že jde o další pokus dostat na mé tělo příslovečné Havlovy slimáky: nejsem totiž fandou, a obávám se, že nikdy nebudu, používání jednoslovného názvu Česko. Nejen proto, že se mi nelíbí, ale také z toho důvodu, že bylo do veřejného prostoru „vnuceno“, aniž by proběhla řádná diskuse o jednoslovném názvu (názvech) České republiky – samozřejmě nejen mezi obyvateli Čech, ale také Moravy a Slezska.

Nechci plakat na rozlitým mlékem, ale začíná mi vadit, že část obyvatel této země je stavěna před hotovou věc, aniž by se jich někdo na něco ptal.

Pár příkladů:

- Nikdo se občanů nezeptal, jestli po pádu totalitního režimu nechtějí místo republiky jiné státní zřízení, třeba konstituční monarchii. Můžete si ťukat na čelo jak chcete, ale ve skutečně demokratické společnosti jsou takovéto otázky zcela legitimní.

- Při rozdělení federace nikoho (z „rozdělovačů“) nezajímaly názory těch, kdo si přáli zachování Československa.

- Prakticky nikdo z vládnoucích elit ČR se nezabýval otázkou, že nový stát by měl mít také novou vlajku a že ponechání si vlajky československé je přinejmenším nefér (nejen vůči Slovákům, ale i v obecné rovině). Vulgárně řečeno jde o typický projev typické české vyčůranosti.

- Stejně tak při „jakobínském“ zavádění pojmu Česko nikdo nebere ohledy na nás, komu s každým „oficiálním“ použitím tohoto slova (v médiích, politiky apod.) odumírá promile po promile jeho vlastnenectví. Být dobrým vlastencem nelze, cítím-li „slimáčí odpor“ k názvu své země. Je to totéž, jako kdyby někdo chtěl ČR nazývat Čechárnou.

Osobně nemám problém s dvojjazyčným název Česká republika/Czech Republic. Nejsme na planetě jediní: Nový Zéland, Jihoafrická republika, Dominikánská republika, Středoafrická republika a tak podobně, stačí otevřít atlas.

A pak mám ještě jednu otázku. Budeme-li překládat Czechia jako Česko (a opačně Česko jako Czechia), jak potom do angličtiny přeložíme vlastní jméno Čechie?

Leč to nejpodstatnější. Na webu ME v flagovém fotbalu bylo sice použito výrazu Czechia, naší reprezentaci to ovšem nepomohlo: skončila suverénné poslední. Řečeno s vědomou dávkou demagogie: to už by bylo lepší, kdyby tvůrci webu použili dvouslovného anglického názvu Czech Republic, který bychom nehledali dole, ale ve vyšších patrech konečného pořadí šampionátu.

Když už jsme vydrželi bez oficiálního jednoslovného názvu republiky bezmála čtvrt století, můžeme konstatovat, že ho vlastně nepotřebujeme. Tak jako se bez něj obejde třeba JAR.

czechia

Mistrovství Evropy ve flag-fotbalu se konalo od 17. do 20. září 2015 v Madridu. Tabulka zobrazuje konečné pořadí. Češi v základní skupině A měli poměr výher ku prohrám 0:6 a v zápasech o umístění prohráli s Nizozemím 21:45 a se Švýcary 28:33, načež skončili poslední. Nejzajímavější na tom všem je nakonec ta CZECHIA.

Stejskal.estranky.cz