24.4.2024 | Svátek má Jiří


JAPONSKO: Týden plný uhlíku

23.11.2013

V pondělí vstoupily do závěrečného týdne varšavské rozhovory týkající se úsilí snížit emise oxidu uhličitého, produkovaného lidstvem, do zemské atmosféry. Smělé závazky zemí přijaté v době, kdy se svět nacházel v podstatně lepším ekonomickém stavu, začaly s postupující krizí dostávat vážné trhliny.

Závazky ke snížení emisí byly kodifikovány v Kjótském protokolu a řada zemí, která je vtělila do své legislativy, začíná příslušné zákony rušit, neboť přece jenom košile je bližší než zeměkoule. Konzervativní australská vláda stojí krok od jejich zrušení, Brazílie zrychluje kácení svých pralesů. Podobné přehodnocení původních záměrů dala najevo většina hlavních emitorů skleníkových plynů.

Svůj původní záměr - snížení emisí tohoto sodovkotvorného plynu mezi lety 1990 a 2020 o plnou čtvrtinu - se Japonsko chystá radikálně přehodnotit. V daném období má naopak dojít k tříprocentnímu nárůstu jeho emitovaného objemu. Hlavní příčinou upuštění od původního závazku je odstavení prakticky všech jaderných reaktorů poté, co trojice z nich havarovala následkem zásahu neočekávaně vysokou vlnou tsunami vyvolanou extrémně silným zemětřesením v severovýchodní oblasti Japonska. Výroba tak musela výpadek přibližně čtvrtiny svých energetických nároků urychleně začít hradit nastartováním záložních zdrojů jedoucích na fosilní paliva.

Japonsko se snažilo svou změnu postoje k emisím vysvětlit účastníkům konference, ovšem dostalo se mu pouze chápavého pokyvování hlavou většiny účastníků rozhovorů a ujištění, že si jakožto jedna z technologicky nejvyspělejších zemí se vzniklou situací dozajista poradí, aniž by muselo od svého původního závazku odstoupit. Japonci jsou prý určitě šikovní natolik, že se jim podaří zvýšit účinnost spotřeby energií, a také sluníčko jim za zemi svítí ažaž. Tyto hraběcí rady zazněly, nikoliv neočekávaně, z Evropské unie.

2013_11_22-1_solarko_yamanashi

Shodou okolností se v tomto týdnu v Japonsku odehrávají události, které s tématem uhlíkatých emisí více či méně souvisí. Naplno se rozhořel souboj o jadernou budoucnost mezi současným a bývalým premiérem - leaderem vládnoucích liberálních demokratů Šinzó Abem, který opětovné spuštění jaderného arzenálu podporuje, a bývalým šéfem Džun-ičiró Koizumim, který horuje pro Japonsko bezjaderné. Ještě nedávno se přitom zdálo, že strana jako celek zastává projaderné stanovisko.

Ve stejný den se začalo s přemisťováním vyhořelých palivových článků z úložiště, které se nachází v pochroumané budově čtvrtého reaktoru. Jde o nesmírně riskantní činnost, při případném porušení článku může dojít ke značnému zvýšení úniku radioaktivity. Zahájení operace bylo dlouho tajeno, údajně z bezpečnostních důvodů. Palivové články mají být převáženy do asi sto metrů vzdáleného nově zhotoveného bazénu. Přemisťování vyhořelého paliva má trvat asi rok a přijeli mu přihlížet i američtí specialisté, kteří byli v elektrárně nedávno na inspekci.

Náročná operace má kromě technologického také rozměr politický. Na její úspěšnosti bude totiž do značné míry záviset i postoj veřejnosti k jaderné energii, čím dál rozčarovanější z přístupu vlády i provozovatele havarované elektrárny. Nálada společnosti se pak ve finále zhmotní do uhlíkatých emisí.

Ve zkrácené verzi vyšlo v Lidových novinách.

------------------------------------

zpodfuji

*** Na pomoc tajfunem postižených Filipín se vydalo i tisíc japonských vojáků, finanční pomoc byla z původních deseti miliónů dolarů ztrojnásobena. *** Japonský veřejný i soukromý sektor poskytne v následujících třech letech rozvojovým zemím šestnáct miliard dolarů na omezení emisí skleníkových plynů. *** Horní komorou parlamentu prošel zákon, který umožní uskutečnit dalekosáhlé reformy ve výrobě a distribuci elektrické energie. *** Některé palivové články, uložené ve zničené jaderné elektrárně, prý byly poškozeny ještě před katastrofou. *** Trávu, rostoucí na sídlišti v tokijské čtvrti Mačida, prý budou místo hlučných sekaček sklízet kozy. *** Císař Akihito místo tradičního pohřbu podstoupí kremaci tak, jako prakticky všichni běžní Japonci. *** Ministerstvo školství vydá nové učebnice, které budou v lepším souladu s představami současné vlády o historii. *** Japonsko je v závěrečné fázi tvorby nové položky v rozpočtu, ze které by se měly hradit náklady na dodatečný vývoj vyspělých civilních technologii tak, aby byly použitelné při obraně země. *** Tři příslušníci japonských ozbrojených sil budou pomáhat při likvidaci syrských chemických zbraní. *** Vláda zpřísní zákony, aby se zamezilo falešnému značení potravin vydávaných za dražší sorty, než ve skutečnosti byly, ke kterému v minulých týdnech došlo i v renomovaných restauracích a hotelech. *** Za uplynulý týden byly regitrovány dva otřesy země mající intenzitu větší než M5, oba s epicentrem poblíž Tokia. *** V letošním roce navštívil Japonsko rekordní počet zahraničních turistů, když již do října jich bylo napočítáno více než osm a půl miliónů, což odpovídá počtu zaznamenanému za celý doposud rekordní rok 2010. *** Vulkanická činnost, která se odehrála v sedmdesátých letech, dala ve skupině neobydlených ostrovů na jihu Japonska vzniknout dvousetmetrovému ostrůvku, který až nyní objevila pobřežní hlídka. ***

2013_11_22-2_ostruvek_u_nishinoshimy

Převzato z osobních stránek autora