19.4.2024 | Svátek má Rostislav


JAPONSKO: Tři šípy premiéra Abeho

7.6.2013

Příští měsíc budou Japonci volit zastupitele do horní komory parlamentu. Je téměř jisté, že vítězství Liberálně demokratickou stranu a její parlamentní souputníky nemine. Otázkou pouze zůstává, nakolik se současným koaličníkům podaří přečíslit opozici; jinými slovy, obsadí-li v parlamentu více než dvě třetiny křesel a budou-li tak moci bezbolestně prosazovat zásadní změny, které se týkají až samotné ústavy.

2013_06_07-1_abe-new

Na toho, kdo Šinzó Abeho zažil při jeho prvním premiérském působení jakožto nemastného a neslaného politika, který vypadal, jako že to s ním co nejdříve sekne, musí působit dnešní představitel liberálních demokratů jako vyměněný. Z televizních obrazovek prakticky nemizí, bez jeho účasti se neobejde jediná trochu významná akce a okomentuje kdeco. Bývalou unylost hraničící se zoufalostí vystřídala výřečnost a jiskra v oku. Klobouk dolů před týmem jeho imagemakerů. Je prostě vidět, že otěže blížících se voleb z ruky pustit nehodlá.

Jak známo, národy východní Asie si potrpí na barvitou mluvu opentlenou řadou metafor. Květnatosti své mluvy se nevyhýbá ani japonský premiér. Věren samurajské tradici připodobnil sebe sama lučištníkovi, který neohroženě vystřeluje šípy do chřtánu dravé bestie - vleklé ekonomické krize, jejíž smrtelný dech udolal již dobrý tucet jeho předchůdců. Pln sebedůvěry se Abe vydal do boje vyzbrojen pouhými třemi šípy, z nichž dva již vypálil.

Za první šíp lze považovat mohutné vládní výdaje, jejichž cílem bylo celoplošné oživení domácí ekonomiky. Tedy nejen mamutí výrobce automobilů a elektroniky, ale velmi správně i střední a drobný podnikatelský sektor, který sice není zvnějšku příliš viditelný, ale tvoří jádro japonské ekonomiky. Při svých procházkách okolím Yokohamy narážím na firmičky, jejichž omšelý zevnějšek často připomíná manufaktury někde v Pojizeří. Uvnitř se však odehrává technologicky navýsost pokročilá výroba a štítky na přepravkách hrdě oznamují, že odběrateli produkce bývají především světoznámé japonské firmy.

Druhým šípem, který Abe vypálil krátce po usednutí do premiérského trůnu, je otevření stavidel centrální banky a zaplavení ekonomiky "snadnými penězi". Následná monetární záplava vynesla index tokijské burzy do dlouho nepamatovaných výšin a kurz japonského jenu do dlouho toužebně vyhlížených nížin. Celá země od výstřelu tohoto šípu především očekává překlopení zahraničně-obchodní bilance z červených čísel na optimistickou stranu. Ovšem jak obyvatelé současné střední Evropy vědí, každá povodeň má jednou svůj konec.

Třetí, zásadní šíp - komplex nevyhnutných strukturálních reforem - však na své vypálení v Abeho toulci stále čeká. A lze říci, že na svou palebnou příležitost zatím čeká dosti skrytě. Z řad diváctva, které Abeho lukostřelbě přihlíží, se ozývají nespokojené hlasy, které reformy kritizují především kvůli řadě bílých míst, která realizovatelnost celého ambiciózního projektu trochu zpochybňují. Jsouce uskutečněny, zahýbou zamýšlené reformy tradiční japonskou společností, tedy pokud s ní rovnou nezatřesou. Mezi stěžejní reformní cíle patří významná redukce byrokratického aparátu a větší zapojení žen do pracovního procesu.

S Abem nelze než souhlasit. Ženy pro japonskou ekonomiku skutečně představují obrovský a dlouhodobě promrhávaný potenciál. Nejde však o to, jak ženy štandopede nahnat od kavárenských stolků k soustruhům a do dojíren, ale vytvořit pro ně důstojné a skutečně rovnoprávné pracovní podmínky především ve vrcholných manažerských pozicích. Obávám se ovšem, že k tomuto šípu bude premiér Abe potřebovat pořádnou kuši a hlavně dostatek síly k jejímu natažení.

------------------------------------

Jednovětně zpod Fudži (30.5. - 5.6.)

*** Cesta ósackého primátora Hašimota do USA byla odložena na neurčito, podle všeho kvůli jeho svérázné interpretaci sexuálního zotročování asijských žen během druhé světové války. *** Čtrnáct firem dodávajících elektřinu a plyn bude i v červenci jakožto ve čtvrtém po sobě jdoucím měsíci zdražovat - dozvuky Fukušimy nebo vedlejší produkt abenomiky? *** Podle expertů OSN nezpůsobí fukušimská havárie růst onemocnění rakovinou. *** Kočkování mezi Japonskem a Jižní Koreou pokračuje - jihokorejský deník Joongang Ilbo označil svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki jako boží trest. *** Japonsko se odmítá podrobit mezinárodní regulaci obchodu se žraločím masem, zaváří maso z islandských velryb do psích konzerv, ovšem chystá se pěstovat téměř kompletně zkonzumované modroploutvé tuňáky, kterým to tolik sluší se suši, v pozemních nádržích. *** Keisuke Honda, střelec vyrovnávacího gólu, uštědřeného Austrálii v nastavovaném čase kvalifikačního zápasu na brazilský šampionát, požívá i podle japonského tisku popularity hodné národního hrdiny. *** Kvůli nevybuchlé bombě nalezené při stavebních pracích na severu Tokia, která prý pochází z výzbroje Císařské japonské armády, byla přerušena vlaková doprava, takže jsem sice na schůzku dorazil s půlhodinovým zpožděním, ale nic jsem si z toho nedělal, protože podobně bylo postiženo na devadesát tisíc dalších cestujících. ***

2013_06_07-2_bomba

Převzato z osobních stránek autora