24.4.2024 | Svátek má Jiří


Jak namydlit Googlu schody

28.11.2014

Firma Google svým vyhledávačem změnila tvář internetu a navýšila jeho užitečnost o několik pater. K dalším jejím vynikajícím službám patří Gmail, nejvíc peněz vydělává na AdWords, reklamní službě. Vyvíjí software, proslulý je operační systém pro mobilní telefony Android.

Vysoké stromy přitahují blesky, a není tedy divu, že má Google na krku ustavičně celou řadu soudních sporů o patentová a jiná práva. Evropská komise vede s Googlem už mnoho let antimonopolní řízení. Zatímco unijní občané nejostřeji vnímají snahy o zákaz igelitových pytlíků, mimo pozornost širší veřejnosti jsou její snahy o omezení expanze nadnárodních monopolů – a globální firmou i Google bezesporu je. V EU ovládá až 90 procent trhu, Česko je v tomto směru výjimka, protože je tu stále ještě velkým soupeřem Googlu tuzemský Seznam, dílo Iva Lukačeviče.

Kroky evropské komise by byly sympatické, kdybychom mohli věřit, že jsou vedeny čistými pohnutkami a že prioritní je zájem o spotřebitele. Poněkud komicky ale působí tlaky ze strany Microsoftu, to je klasický příklad uzurpátora jednoho technického odvětví. Google se ocitl v ohnisku nenávisti mediálních skupin, v Evropě zejména německých, které už léta proti němu vedou trpělivou podkopnou práci.

Proti Googlu se podařilo prosadit už jednu všivárnu – jde o výmaz nepohodlných odkazů z jeho databáze. I Češi se čile účastní této taškařice.

Evropská komise už přistřihla brka poskytovatelům mobilního připojení na poli mezinárodního roamingu. To bylo opravdu nestoudné zneužití monopolu či oligopolu. Tam ale je třeba připomenout, že jejich oligopol plyne z toho, že jim státy přidělily frekvence, tedy svěřily jim do užívání část národního přírodního bohatství. Naproti tomu Google od nikoho nic nedostal, jeho služba se ujala, on ji rozvíjí a protestující Microsoft nedokáže nasadit proti němu nic lepšího než směšně trapný vyhledávač Bing.