25.4.2024 | Svátek má Marek


IZRAEL: Vyšetřování

18.12.2014

Stát Izrael vyšetřuje svůj postup ve válce v pásmu Gazy

Izrael je tradičně obviňován z válečných zločinů při svých odvetných válkách s palestinským Hamásem v pásmu Gazy a nejinak tomu bylo i za té poslední letos v létě. Rada OSN pro lidská práva rychle zřídila komisi, která už údajné izraelské zločiny vyšetřuje. Minulý týden přišla se stejným obviněním i Amnesty International – podle ní se měl Izrael dopustit válečných zločinů bombardováním čtyř mrakodrapů v Gaze, přestože při něm vůbec nikdo nezahynul.

Všechny mezinárodní organizace požadují vyšetřování i samotným Izraelem, ale ten je už dávno provádí. Bylo podáno okolo 400 stížností, z nichž vojenská policie vyčlenila k podrobnějšímu prozkoumání přibližně sto; prověřila už 47 případů a dalších 25 ještě vyhodnocuje. V těchto dnech pak oznámila, že zahájila trestní vyšetřování 13 incidentů. O trestný čin mohlo jít v případě náletu na dům palestinské rodiny 20. července, při kterém zahynulo 27 lidí. Nálet se podle komise mohl „odchýlit od pravidel závazných pro izraelské vojáky“.

Dvě další vyšetřování mají objasnit okolnosti zabití dvou řidičů sanitek 25. července při útocích poblíž nemocnice v Bejt Hanúnu a v Chan Júnisu, zastřelení Palestince s bílou vlajkou, leteckého úderu na pláži v Gaze, kde zahynuly čtyři děti, nebo útoku na školu OSN 24. července, po němž zůstalo 14 mrtvých. Vyšetřovány jsou i čtyři případy údajné krádeže izraelskými vojáky nebo smrt Palestinky, která byla zabita při náletu, přestože byla předtím varována, že má opustit dům. V dalším případu jde o pětidenní zadržování 17letého mladíka, který tvrdí, že ho vojáci bili.

V počátečním stadiu vyšetřování jsou také nálety na mešity, rehabilitační kliniky a školy. Naopak uzavřeny byly případy jako útok na gazanského novináře, který však byl, jak se ukázalo, ozbrojencem Hamásu a byl podezřelý, že v autě převáží raketu, anebo bombardování domu, jehož obyvatelé byli upozorněni, že mají odejít, ale pak se do něj vrátili a osm jich při náletu zahynulo. Podle armády bylo varování dostatečné, a žádné mezinárodní zákony proto nebyly porušeny.

Izrael zdůrazňuje, že před každým útokem na civilní objekt jeho obyvatele varoval telefonem nebo shozenými letáky v arabštině, aby se vyhnul civilním ztrátám. Přesto bylo v Gaze zabito na 2100 Palestinců. Údaje o obětech se však značně liší; zatímco palestinské zdroje tvrdí, že až 1600 bylo civilistů, podle Izraele tvořili nejméně polovinu ozbrojenci Hamásu. Na izraelské straně zahynulo 73 lidí, většinou vojáků. Izrael upozorňuje, že počet palestinských obětí byl vysoký proto, že Hamás používal civilisty jako lidské štíty a skladoval nebo odpaloval rakety z mnoha civilních objektů nebo jejich těsné blízkosti.

Izrael se poučil z předchozí vojenské operace proti Hamásu v roce 2009, kdy Rada OSN pro lidská práva rovněž ustavila vyšetřovací komisi a ta jej pak obvinila z válečných zločinů. Sám začal tehdy vyšetřovat až 18 měsíců po zveřejnění zprávy komise OSN; její předseda Richard Goldstone později uvedl, že kdyby znal izraelské výsledky dříve, jeho závěry by „vypadaly jinak“. Tentokrát Izrael zahájil vyšetřování už dva týdny po skončení operace.

Izrael s Goldstoneovou komisí odmítl spolupracovat, protože ji považoval za předpojatou, a stejný postoj zaujal i tentokrát. OSN do čela současného týmu jmenovala Kanaďana Williama Schabase, který je znám svými protiizraelskými výroky, a podle Izraele je tak předem jasné, jak bude jeho zpráva vypadat. Když členové komise přijeli v polovině listopadu vyšetřovat do pásma Gazy, Izrael je tam nepustil. Naopak plně spolupracuje s týmem generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, který prověřuje izraelské útoky na své objekty, v nichž Hamás skladoval zbraně. Podle OSN jich bylo nejméně šest.

Ať už izraelské vyšetřování dopadne jakkoli, budou někteří lidé armádu nepochybně obviňovat z válečných zločinů dál. Řada jich už předem „ví“, že armáda „nemůže“ vyšetřit sama sebe objektivně. Patří k nim i izraelská skupina B’celem, podle které budou nanejvýš obviněni jednotliví vojáci, ale určitě ne velitelé. Vyšetřování nevěří ani palestinská samospráva a vyhrožuje Izraeli žalobou u mezinárodního tribunálu v Haagu. Ta se jí však nemusí vyplatit, protože jak upozornil bývalý haagský prokurátor Luis Moreno-Ocampo, před soudem by mohli skončit i Palestinci za raketové a sebevražedné útoky na izraelské civilisty. Palestinská samospráva přesto udělala první krok a získala status pozorovatele haagského tribunálu. A v pondělí palestinský velvyslanec v OSN Rijád Mansúr ve svém prvním projevu k signatářům Římského statutu Mezinárodního trestního soudu obvinil Izrael z válečných zločinů v Gaze.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus