20.8.2017 | Svátek má Bernard


IZRAEL: Slovo k prezidentovi

18.6.2014

Málo platné, člověk vždycky pocítí vnitřní radost, když v demokratických volbách zvítězí jeho kandidát. Bylo tomu tak i v úterý (10/6).

Šimon Peres byl důstojným reprezentantem Izraele. Mužem, který po prapodivné sexuální eskapádě svého předchůdce Mošeho Kacava (toho času ve věznici v Ramle ve středním Izraeli) vrátil prezidentskému úřadu majestát a těšil se mimořádné prestiži v zahraničí. V úterý zvolený Reuven Rivlin je zárukou, že tento trend bude pokračovat.

riv

Reuven Rivlin, jak jsme ho léta znali: v Knesetu za předsednickým stolem

Česká média neopomněla zdůraznit, že Rivlinovi předci žili v 16. století, tedy za vlády Habsburků, v Praze. Je to jistě pozoruhodná zajímavost, nicméně osobně považuji za důležitější, k jakému politickému odkazu se "president-elect" hlásí.

Těší mě, že zvítězil kandidát Likudu, který má blízko k Žabotinského revizionistickému sionismu. Sám se označuje za "syna Jeruzaléma" (zde se v září 1939 narodil) a "syna Herutu" (politický předchůdce Likudu). Ačkoli to není to nejpodstatnější: je fotbalovým fanouškem Bejtaru Jeruzalém (a nejspíš ho stejně jako mě trápí, že se týmu v posledních sezonách příliš nedaří).

Co je ale významné: dokáže si stát za svým názorem, byť by se občas ocitl "v protiproudu".

Připomeňme akci zvanou Jednostranné stažení z Pásma Gazy (2005). Ač byl blízkým spolupracovníkem autora plánu Ariela Šarona, postavil se v této věci proti němu. (Pokud by čtenáře zajímalo moje stanovisko: plán jsem tehdy podpořil.)

Dále připomeňme kauzu lodi Mavi Marmara, propagandistickou protiizraelskou a proteroristickou operaci "mírových" aktivistů. Na palubě byla i Hanín Zuabíová, arabská poslankyně izraelského parlamentu. Její angažmá vnímali někteří zákonodárci jako zradu a požadovali, aby byla zbavena imunity, čemuž svou autoritou jako předseda Knesetu Rivin zabránil, což mu vyneslo souhlasný potlesk jedněch a odmítavý pískot druhých (nicméně v každém konzervativci je kus liberála).

Jestliže jsme nedávno slyšeli, že si český prezident Zeman zaslouží uznání, neb se nebojí nazývat věci pravými jmény (Ondřej Neff na Neviditelném psu), platí totéž o novém prezidentovi izraelském. Rivlin říká, že genocida Arménů (od 1915) byla genocidou (ať se to Turkům líbí nebo ne, přičemž ji samozřejmě nedává za vinu moderní turecké republice: masakry páchala Osmanská říše ).

Téměř jako rajská hudba zní mým uším slova o tom, že Rivlin neuznává koncept tzv. palestinského státu (jak je dnes prosazován v rámci tzv. dvoustátního řešení). Jsem stejného názoru – proto má nově zvolený obyvatel skromného sídla Bejt Hanasi, Domu prezidenta v Jeruzalémě, mé sympatie. Považuji ustavení státu "Palestina" v Pásmu Gazy a na Západním břehu za něco, co je nanejvýš problematické a nebezpečné. Pokud si totéž, na rozdíl od odcházející hlavy státu, myslí i nový prezident, je to jenom dobře (byť výkonná politická moc nenáleží v Izraeli hlavě státu, ale šéfovi kabinetu).

Domnívám se, že ze všech kandidátů a kandidátek (ve hře byly dvě ženy) na post Peresova nástupce je Reuven Rivlin tou nejlepší osobností. To neznamená, že ostatní byli špatní, ale že on byl nejlepší. Dlouholetý člen a předseda Shromáždění (jak se izraelský parlament v originále jmenuje), muž pevných postojů a bohatých zkušeností, dosáhl ve svém politickém životě zaslouženého vrcholu – a není pochyb o tom, že bude Stát Izrael na domácím i mezinárodním poli skvěle reprezentovat.

Také v Izraeli se mění generace osobností. Zatímco Šimon Peres byl 14. května 1948 pětadvacetiletým mladým mužem v plné síle, zcela oddaným věci sionismu, Reuven Rivlin zažil vznik moderního židovského státu jako devítiletý jeruzalémský chlapec. Léta ovšem běží – letos mu bude sedmdesát pět.

***********************

ZÁBĚRY KNESSET TV

ilpres1

Volba proběhla v jednacím sále Knesetu

ilpres2

Na bílém podstavci hlasovací urna

ilpres3

Volba byla tajná. Box v pozadí je místo pro úpravu hlasovacího lístku

Stejskal.estranky.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.