18.8.2018 | Svátek má Helena


IZRAEL: První útok

7.12.2017

Izrael poprvé zaútočil na íránský vojenský objekt v Sýrii

Izrael opět útočil v Sýrii – v posledních třech dnech hned dvakrát. Cílem toho druhého v pondělí v noci byl syrský vojenský objekt a sklad zbraní na předměstí Damašku, který už izraelské letouny bombardovaly dvakrát v roce 2013. Zřejmě šlo o zbraně určené pro libanonské hnutí Hizballáh jako při převážné většině předchozích útoků; oběti na životech hlášeny nejsou. Netypický a významný byl však první nálet z pátku na sobotu – terčem byla vojenská základna jižně od Damašku, kterou budoval Írán. Její satelitní fotografie zveřejnila před třemi týdny BBC.

Izrael útoky v Sýrii nekomentuje. Z dostupných informací však vyplývá, že na íránskou základnu odpálil pět střel z libanonského vzdušného prostoru. Sýrie tvrdila, že cílem byly „prázdné budovy“ jejího vojenského objektu a pár raket sestřelil ruský systém protivzdušné obrany. Podle arabských zdrojů však na „prázdné“ základně zahynulo 12 Íránců.

Izrael se do občanské války v Sýrii nevměšuje, jen ošetřuje raněné v polní nemocnici u společných hranic. Bombarduje však vyspělé zbraně směřující do rukou Hizballáhu, které by mohly změnit vzájemnou rovnováhu sil. Velitel letectva Amir Ešel v srpnu uvedl, že Izrael v posledních pěti letech v Sýrii provedl okolo stovky takových náletů. Teď ale poprvé zaútočil na íránský cíl, i když Teherán se zřejmě podílel i na výrobě přesných střel v továrně, kterou Izrael zničil v září u syrského Masjáfu.

Jeruzalém stále důrazněji varuje, že Írán si v Sýrii buduje stálou přítomnost, která by destabilizovala celý Blízký východ. Premiér Binjamin Netanjahu mnohokrát prohlásil, že to nepřipustí, a totéž zopakoval i po pátečním útoku, třebaže jej nepřiznal. Také západní analytici upozorňují, že Írán hodlá v Sýrii zůstat natrvalo, aby si udržel vliv, získal výnosné obchodní kontrakty a především si zajistil otevřené a bezpečné spojení z Teheránu přes Irák až do Bejrútu.

Město Kiswa, kde Íránci základnu stavěli, leží zhruba 50 kilometrů od izraelských hranic. Izrael naléhal na Rusko, aby už při vyjednávání příměří v Sýrii zohlednilo jeho bezpečnostní obavy a do 40 kilometrů od hranic íránská stanoviště nedovolilo. V sobotu však Netanjahu prohlásil, že v Sýrii nepřipustí vůbec žádnou íránskou přítomnost, a rovněž zdůraznil, že nenechá Írán vyrobit jadernou zbraň. Není se co divit – Teherán se dlouhodobě netají přáním židovský stát zničit a představuje pro něj největší existenční hrozbu. Základny v Sýrii by k němu Íránce přiblížily o 2000 kilometrů a výrazně usnadnily případný útok. Rovněž by jim umožnily účinnější shromažďování zpravodajských informací o Izraeli. Tomu by zase íránská letadla v syrském vzdušném prostoru značně ztížila bombardování cílů, jež ho ohrožují, a zvýšila by pravděpodobnost nehody, kterou by Írán mohl mylně považovat za provokaci. A v neposlední řadě by Teherán do Sýrie přivezl množství vyspělých zbraní.

Rusko však izraelskému naléhání nevyhovělo. Dohoda o příměří žádné omezení íránským silám nestanovila, a ruský zástupce v OSN Alexej Borodavkin dokonce minulý týden řekl, že Západ by měl „s íránskou poválečnou přítomností v Sýrii počítat“. Spojené státy do debaty přizvány nebyly, ale ujišťují Izrael, že své vojáky v Sýrii ponechají, dokud nebude nalezeno definitivní a trvalé řešení konfliktu. Jejich vliv však příliš velký není.

Izraelský útok nikdo neodsoudil. Íránská rozpínavost a podpora terorismu ve světě žádného příznivce nemá, a už vůbec ne mezi arabskými sunnitskými zeměmi. Saúdský ministr zahraničí naopak den po izraelském úderu prohlásil, že Íránu „prochází vraždění už od roku 1979“. Saúdská Arábie se s Izraelem shoduje, že Teherán je největší hrozbou pro celý region, a obě země také považují Íránem podporovaný Hizballáh za teroristickou organizaci – a s nimi i celá Liga arabských států. Shoda v této otázce Saúdy s Izraelem sblížila, a přestože nemají diplomatické vztahy, tajně spolupracují v boji proti terorismu, jak o víkendu potvrdil i ředitel CIA Mike Pompeo.

Izrael pátečním úderem proměnil svá varování v činy a ukázal Íránu, ale i jeho spojenci Rusku, že jeho pohrůžky nejsou plané. Teherán úder nepřiznal, takže zřejmě nechce zabřednout do přímého konfliktu. Pravděpodobnost, že své plány v Sýrii změní, je nicméně mizivá. Expanze na Blízkém východě se mu dosud bez většího odporu dařila, ale s Izraelem to tak jednoduché mít nebude. Další izraelské útoky, které nepochybně přijdou, však zvyšují možnost riziko nebezpečného ozbrojeného střetu.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusNaučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Diskuse


J. Kopeček 533
22:05
7.12.2017

J. Milota
16:20
7.12.2017

M. Prokop
16:53
7.12.2017

J. Milota
17:30
7.12.2017

J. Lepka
17:52
7.12.2017

V. Novák
12:56
7.12.2017

J. Lepka
18:09
7.12.2017

J. Kanioková
18:26
7.12.2017

P. Zinga
11:55
7.12.2017

M. Prokop
12:07
7.12.2017

V. Novák
12:56
7.12.2017

J. Pospíšil 402
5:47
7.12.2017

počet příspěvků: 14, poslední 7.12.2017 11:55

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.