25.4.2024 | Svátek má Marek


IZRAEL: Předčasné volby - jedno překvapení za druhým

2.11.2012

Izraelský premiér Binjamin Netanjahu nepřestává překvapovat veřejnost i místní politiky. Začátkem května bez vážného důvodu málem vyhlásil předčasné volby, ale nakonec si to rozmyslel a přibral do vlády opoziční stranu Kadima.

Spojenectví však už po dvou měsících skončilo. Po dalších třech řekl, že nemá podporu ke schválení státního rozpočtu na příští rok, a vyhlásil předčasné volby na 22. ledna – tři čtvrtě roku před řádným termínem. A krátce nato šokoval Izrael oznámením, že jeho Likud půjde do voleb společně s nacionalistickou stranou ministra zahraničí Avigdora Libermana Jisrael Bejtejnu (Izrael, náš domov).

Netanjahu své rozhodnutí odůvodnil nutností silné vlády, která musí účinně čelit bezpečnostním hrozbám v čele s Íránem. Vyvolal bouři nevole u veřejnosti i opozice a dvojice strůjců šokující aliance rychle získala přezdívku Biberman a jejich nový spolek Likud Bejtenu (Likud, náš domov). Nejásali ani členové Likudu, z nichž zejména ti věřící označují členy Libermanovy světské strany za "ruské vepřožrouty". Tento týden však Netanjahuovo rozhodnutí poslušně schválili.

Netanjahu spojení Likudu s Jisrael Bejtejnu nepotřeboval. Je mimořádně oblíbený a průzkumy jeho straně dlouhodobě přisuzují volební vítězství. Svazkem s Libermanem si však zajistil, že vytvoří příští vládu. Libermanovi slíbil druhou pozici na společné kandidátce a křeslo ministra zahraničí i v povolebním kabinetu.

Dnes má Likud ve 120členném Knesetu 27 křesel a Jisrael Bejtejnu 15. Strany však mají diametrálně odlišné voliče a ty zatím nové spojení nepřesvědčilo. Jeden pondělní průzkum předpověděl bloku stejný počet parlamentních křesel, jaký má dnes, a druhý dokonce ztrátu sedmi mandátů. Není také jasné, jaký podíl na rozhodování Netanjahu Libermanovi slíbil a jak se spolu shodnou, když mají řadu odlišných názorů a premiér se od prostořekého Libermana často veřejně distancuje. Netanjahu chce například jednat o míru s Palestinci, zatímco Liberman označuje předsedu samosprávy Mahmúda Abbáse za "diplomatického teroristu", zbabělce a lháře a podporuje dlouhodobé prozatímní řešení konfliktu. Pro Abbáse je blok Likud Bejtejnu a jeho očekávané volební vítězství katastrofou.

Opozice zahrnula novou alianci bouřlivou kritikou. Podle ní se Netanjahu spřáhl s "obdivovatelem Vladimira Putina" a vytvořil extremistický a rasistický politický subjekt. Vyskytly se proto výzvy ke sjednocení menších stran, zejména levicové Strany práce, středopravé Kadimy a nové středové strany novináře Jaira Lapida Ješ Atid (Existuje budoucnost). Deník Haarec dokonce přišel s průzkumem, podle kterého by takový blok mohl Likud Bejtejnu porazit. Jeho prognózy však mají příliš mnoho "kdyby" – Lapidova strana, která by mohla získat až 15 mandátů, hodlá kandidovat samostatně a nejistá je i účast dalších aktérů vysněného sjednoceného bloku – bývalé předsedkyně Kadimy Cipi Livni a někdejšího premiéra Ehuda Olmerta. Livni na jaře opustila Kneset po prohraných stranických primárkách a zatím neoznámila, jestli vstoupí do některé existující strany nebo založí novou. Olmert se musel z politiky stáhnout kvůli několika soudním procesům, ale nedávno byl zproštěn obvinění z přijímání úplatků. Řada lidí ho vyzývá k politickému návratu, jenže Olmert ještě čelí dalšímu trestnímu stíhání i několika odvoláním.

Podle některých komentátorů vedly Netanjahua k vyhlášení předčasných voleb právě obavy z Olmertova návratu. Jiného vážnějšího soupeře nemá – Kadima nezíská víc než osm křesel oproti současným 28, a nejsilnějším premiérovým soupeřem tak zůstává sociálně orientovaná Strana práce, které však prognózy přisuzují nanejvýš 22 mandátů.

Nejistá je však i budoucnost Likudu Bejtejnu. Avigdor Liberman je už neuvěřitelných 12 let vyšetřován kvůli korupci, podvodům a praní špinavých peněz a Izrael stále čeká na splnění loňského slibu generálního prokurátora, že Libermana obžaluje.

Jeden pravomocně odsouzený politik se na scénu naopak vrátil – člen ultraortodoxní strany Šas Arje Deri, který si odpykal 22 měsíců za úplatkářství a může znovu kandidovat, protože od jeho propuštění uplynulo zákonných sedm let. O jeho návratu a dokonce sdílení předsednictví strany rozhodl duchovní vůdce Šasu, rabín Ovadia Josef, který tímto svérázným způsobem nahradil stranické primárky.

Netanjahu jde do voleb s pravdivým tvrzením, že jeho vláda přinesla Izraeli relativní bezpečnostní stabilitu a účinněji odstrašuje nepřítele. Vítězství mu dá nový mandát k zásahu proti jadernému Íránu a potvrdí jeho dosavadní postoj k jednání s Palestinci. Výhru má víceméně jistou, a jestli bude armáda muset podnikat odvety za ostřelování z pásma Gazy jako v uplynulých dnech, zatlačí bezpečnost do pozadí sociální agendu volebních soupeřů a vítězství Likudu Bejtejnu bude ještě výraznější, než předpovídají dnešní průzkumy.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6