18.4.2024 | Svátek má Valérie


IZRAEL: Operace proti Hamásu zahájena

9.7.2014

Několik týdnů trestala izraelská vláda palestinský Hamás v pásmu Gazy za stále sílící ostřelování odvetami za konkrétní útoky a dávala mu ultimáta. Bezpečnostní kabinet nedospěl k rozhodnutí zahájit větší operaci ani po čtyřech zasedáních v osmi dnech, ale Hamás mu nakonec nedal na vybranou – jen v pondělí izraelské území během 24 hodin zasypalo více než sto raket, které zranily dva Izraelce.

V úterý časně ráno tak Izrael slibovanou operaci zahájil. V pohotovosti je 1500 záložníků, na hranicích s pásmem Gazy stojí množství tanků a armáda bombarduje z letounů i z vojenských plavidel na moři skladiště zbraní, odpalovací rampy, velitelství Hamásu i domy jeho představitelů. V poledne pak premiér Binjamin Netanjahu nařídil povolat dalších 40 000 záložníků a zahájit přípravy k pozemní operaci.

Ještě před několika dny se přitom obě strany přes prostředníky ujišťovaly, že nemají zájem na eskalaci konfliktu. Hamás však očividně změnil názor. Je ve svízelné situaci – únos tří izraelských chlapců se nevydařil, protože je únosci zavraždili, a hnutí tak nemohlo provést výměnu vězňů; Izrael navíc pozatýkal stovky jeho členů na Západním břehu Jordánu, zničil jeho tamní infrastrukturu a tajné zbrojní továrny a zabavil množství zbraní. Dohoda o usmíření s hnutím Fatah nepřinesla očekávané výsledky a vláda národní jednoty odmítla hradit platy 50 000 zaměstnanců Hamásu v pásmu Gazy. Ani Egypt neotevřel hranice, jak Hamás čekal, a pokračuje v operaci proti jeho pašovacím tunelům i ozbrojencům.

Hamás si tak zoufale potřebuje zvýšit popularitu. Záminku k eskalaci mu poskytla vražda mladého Palestince Muhammada Abú Chudajra, kterého zřejmě zaživa upálili izraelští extremisté z řad osadníků v odvetě za vraždu tří izraelských studentů. Tento hrůzný čin vedl k masovým demonstracím Arabů a střetům s vojáky nejen na Západním břehu, ale i po celém Izraeli a ve východním Jeruzalémě. Zatímco však vrahové tří studentů nebyli dodnes dopadeni, izraelská policie už zatkla šest Izraelců, z nichž jeden se k Chudajrově vraždě přiznal. Druhou záminkou Hamásu byla nedělní smrt sedmi jeho členů v tunelu prokopaném do Izraele. Hamás tvrdí, že je zabily izraelské bomby, ale podle armády vyletěli do vzduchu při neopatrné manipulaci s výbušninami, pro které se do tunelu vrátili po jeho likvidaci izraelskými vojáky.

Hamás odmítl přistoupit na příměří, které vyjednával Egypt. Požadoval za to splnění dlouhé řady podmínek – po Egyptu zastavení operace a otevření hranic v Rafáhu, po Izraeli ukončení blokády pásma Gazy a cílených atentátů a propuštění všech členů Hamásu zatčených při pátrání po unesených Izraelcích a po palestinské samosprávě dotace na dovoz pohonných hmot. Nikdo neprojevil ochotu požadavkům vyhovět a předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dokonce vyzval vůdce Hamásu Chálida Mišála, aby hnutí s ostřelováním okamžitě přestalo.

Rakety však létají dál. Jestli teroristé od svých podmínek neustoupí a s ostřelováním nepřestanou, čeká pásmo Gazy, ale i miliony obyvatel Izraele podobná válka jako v roce 2008 nebo 2012. Ta poslední trvala jen osm dní, ale vyžádala si skoro 180 mrtvých Palestinců a šest Izraelců a Hamás v ní přišel o skoro veškerou infrastrukturu. Dnešní konflikt bude mnohem horší pro Izrael, protože Hamás za poslední dva roky nashromáždil tisíce raket, které dokáží zasáhnout i Tel Aviv.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus