27.5.2018 | Svátek má Valdemar


IZRAEL: Když Žid bodá Žida

2.3.2017

Stalo se 13. října 2015. Žid s jarmulkou na hlavě vstoupil do obchodního centra ve městě Kirjat Ata v sousedství severoizraelské Haify. S nožem v ruce. Jeho cílem byla pomsta.

Izrael prožíval intenzivní fázi intifády nožů. Téměř neminul den, aby se v médiích neobjevily zprávy o Arabech bodajících nevinné Židy. Nikdo si nikde nebyl jist: na chodníku, v dopravním prostředku, při nákupu, na zastávce. Kdekoli mohl jakýkoli Arab vytáhnout dobře ukrytý nůž a bodat, bodat, bodat.

Zkusme se vžít do psychologie všedního dne. U nás: vstoupíte do tramvaje, metra, autobusu – a řešíte ve své mysli všechno možné, jen ne eventualitu, že vás kdokoli může píchnout do zad či krku.

V Izraeli: vstoupíte do dopravního prostředku a nikdy nemůžete vypustit z hlavy onu noční můru: co když? Co když opodál stojící mladík, který vypadá jako Arab, má v rukávu nůž? To není paranoia, ale nezbytná obezřetnost.

Není divu, že někteří izraelští Židé toho měli plné zuby. Jeden z nich, Šlomo Pinto, se rozhodl oplatit Arabům stejnou mincí.

Lze s ním souhlasit? Nikoli. Lze se mu divit? Nikoli.

Člověk míní, život mění. Šlomo měl v úmyslu pobodat nějakého Araba. Jenomže se při výkonu svého zločinu pomsty dopustil krutého omylu.

Uri Razkan, Žid jako Šlomo, byť patrně ne ultraortodoxní, ale to na šílenosti příběhu nic nemění, v obchodním centru právě doplňoval zboží. Šlomo, který vstoupil do této části obchodu (zřejmě šlo o diskontní prodejnu řetězce Shufersal), usoudil, že se jedná o Araba, přiblížil se k němu a začal ho bodat. Se slovy „Zasloužíte si to, vy arabský bastardi.“ Urimu se ještě podařilo uniknout ven – a pak skončil se středně těžkým zraněním v nemocnici.

Šlomo byl zatčen, umístěn do vazby vazbě a v pondělí 27/2/2017 vyslechl verdikt. Ten zahrnuje finanční trestu ve výši 50 tisíc nových izraelských šekelů (odškodnění pro Uriho) – a 11 let ztráty svobody.

Soud neobměkčilo to, že se Šlomo své oběti omluvil a svůj čin značil jako špatný, neboť jeho lítost vyhodnotil jako pouze částečnou. Šlomo nelitoval svého činu jako takového, nýbrž pouze svého omylu, že zaútočil na Žida. Kdyby se Uri nejmenoval Uri, ale třeba Hassan, a byl to izraelský Arab, patrně by na svůj čin pohlížel jinak. Zločin by to ale byl stejný, neboť jeho obětí by byl nevinný člověk.

V každém případě je Šlomo vinen pokusem o vraždu a odsouzen byl po právu. Vždyť, kdyby Uri nebyl dostatečně mrštný a neutekl „hrobníkovi z lopaty“, nemusel být dnes mezi živými. A nenávistná intifáda nožů, která celé toto běsnění vyvolala, by měla o další nesmyslnou oběť navíc.

Obrazová dokumentace

Když Žid bodá Žida 1

Boj o život. 1 - útočník Šlomo Pinto, 2 - napadený Uri Razkan, 3 - Šlomův nůž, 4 - na zem spadlá Šlomova jarmulka (kterou si po útěku Uriho, který se mu naštěstí vysmekl, a následném úprku z obchodu nezapomněl ze země sebrat. (Zdroj: Times of Israel)

Když Žid bodá Žida 2

Celkový pohled na scenérii v době útoku prostřednictvím kamery CCTV. (Zdroj: Times of Israel)

Stejskal.estranky.czDiskuse


F. Lesniak
16:29
2.3.2017

T. Hraj
16:55
2.3.2017

I. Schlägel
11:54
2.3.2017

J. Klepal
8:36
2.3.2017

R. Morava
9:46
2.3.2017

R. Morava
9:46
2.3.2017

počet příspěvků: 6, poslední 2.3.2017 04:55

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.