23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


IZRAEL: Hra se strachem

10.10.2014

Pokusy hnutí Boycott, Divestment and Sanctions o zrušení koncertů

Komu někdo pohrozí vraždou, uspořádá-li v Izraeli koncert, ten si své vystoupení ještě jednou rozmyslí. Paul McCartney se tím zastrašit nenechal a Madonna ani Elton John také ne – i tyto umělce zasypalo hnutí, které Izrael označuje jako stát apartheidu, svými hrozbami.

Začíná to docela nevinně. Například přátelským e-mailem, jaký uvádí týdeník „Jüdische Allgemeine“ : „Milá Alicie Keysová, jsme izraelští občané stavějící se proti trvalému vytlačování a útlaku palestinského národa vojenskou okupací a politikou apartheidu.“ Pokud umělec na tento mail nereaguje, dostane další – s výzvou, aby izraelskou politiku nepodporoval svým veřejným vystupováním. To je všechno ještě zdvořilé. Jestliže však adresát neuposlechne ani této výzvy, stane se brzy obětí nepěkné kampaně. Docházejí mu anonymní hrozby. Osobně ho špiní na internetu. Někomu, jako například hudebníku Paulu McCartneymu, vyhrožují dokonce vraždou.

O život se zatím musel strachovat pouze McCartney; vážné výhrůžky obdrželi však i jiní umělci, mimo jiné Rolling Stones, zpěvačka Alicia Keysová, skupina Pet Shop Boys nebo Elton John. Ve výčtu bychom mohli pokračovat. Zprávu o hrozbách přinesly krom jiných listů noviny Süddeutsche Zeitung nebo britský Guardian. Pet Shop Boys informovali své fanoušky o útocích na Facebooku.

Vyhrožování začalo již v roce 2004

Podle zpráv z médií se za těmito hrozbami a výzvami skrývá protiizraelské hnutí označované zkratkou BDS („Bojkoty, bránění investicím, sankce“), které Izrael bojkotuje na kulturní a akademické rovině. Krom toho požaduje hospodářské sankce proti Izraeli, bojkot izraelských výrobků nebo i stažení akcií či finančních investic z podniků, které údajně „porušují mezinárodní právo a práva Palestinců“.

V roce 2004 vystoupila „Palestinská kampaň za akademický a kulturní bojkot Izraele“ (PACBI) v Ramalláhu poprvé s výzvou k bojkotu všech izraelských akademických a kulturních institucí. PACBI je součástí hnutí BDS. Iniciátory a odpovědné příslušníky této skupiny lze sotva zjistit. Hrozby chodí anonymně, ani na webových stránkách skupiny se neobjevují jména či kontaktní údaje. BDS však poskytují podporu různé organizace, mimo jiné Diakonie, „Brot für die Welt“ (Chléb pro svět) nebo „Christian Aid“ (Křesťanská pomoc).

Kampaň jak známo podporuje několik umělců, například Roger Waters (zpěvák skupiny Pink Floyd) nebo zpěvačka Annie Lennoxová, a vyzývají k tomu i své kolegy z hudebního světa. Například zpěvák Elvis Costello odřekl svůj koncert a jako důvod uvedl, že Izrael „zastrašuje a pokořuje Palestince“. Zpěvák soulového žánru Stevie Wonder odvolal své vystoupení na galakoncertu „Přátelé izraelské armády“, neboť je pokládal za neslučitelné se svou úlohou mírového posla OSN.

Hnutí BDS o sobě prohlašuje: „Jsme proti bojkotování Židů jakožto Židů nebo firem z toho důvodu, že je vlastní Židé. Jsme pouze proti izraelské okupaci.“ Jejich akce se zaměřily na „celosvětový a trvalý bojkot všech izraelských akademických a kulturních institucí, čímž hodlají přispět k boji za skoncování s izraelskou okupací, kolonizací a systémem apartheidu“.

Někteří umělci před hrozbami couvli – asi ze strachu nebo aby si nepokazili popularitu. Mnozí jiní se však stavějí na stranu Izraele. Například Elton John při svém koncertě v městě Ramat Gan v roce 2010 prohlásil: „Tito lidé mi nemohou zabránit, abych k vám jezdil. Úkolem umělců je šířit lásku a pokoj a sjednocovat lidi.“ Mick Jagger pozdravil při vystoupení své skupiny Rolling Stones v červnu letošního roku své fanoušky dokonce v jazyce hostitelské země, v hebrejštině. Ani Alicii Keysovou se bojkotářům nepodařilo zmást. „Hudba, to je univerzální jazyk, který má posluchače sjednocovat v míru a lásce,“ řekla v rozhovoru pro list „New York Times“.

Madonna: „Všichni tvoříme jeden národ“

Skupina Pet Shop Boys výslovně odmítá tvrzení, že Izrael je státem praktikujícím apartheid. „To je karikatura, za apartheidu mohli hrát umělci v Jihoafrické republice pouze před vybraným obecenstvem. V Izraeli smí na koncert každý, kdo si koupí vstupenku,“ napsal na facebookových stránkách své skupiny zpěvák Neil Tennant. Tento výrok ovšem odpovídá skutečnosti, jen pokud jde o Izrael; hranice, do nichž se uzavřeli Palestinci na Západním břehu Jordánu nebo v Pásmu Gazy, se koncertním umělcům daří překonávat pouze zřídka.

Hrozbami se nenechala ovlivnit ani hvězda popu Madonna. Jak uvedla na stadionu v Ramat Gan v roce 2012, rozhodla se zahájit své turné „ze zcela zvláštního a významného důvodu“, neboť pokud bude mír na Blízkém východě, může být na celém světě – a ona se o tento mír zasazuje. „Je jedno, zda jsi muslim, křesťan, ateista, homosexuál, černoch nebo Asiat; stejně všichni tvoříme jeden národ. Naše krev má stejnou barvu a všichni chceme milovat a být milováni,“ citoval ji internetový list „Times of Israel“.

McCartney: „Zase se uvidíme“

Stejně jako Madonna, ignorovala výzvy k odřeknutí svého letošního zářijového koncertu i Lady Gaga. Aktivisté BDS chtěli podle listu „Jerusalem Post“ tuto popovou hvězdu odvrátit od cesty do Izraele pomocí internetové petice, na níž bylo více než tisíc tři sta podpisů. Před koncertem v Tel Avivu poslala Gaga svým fanouškům zprávu na videu, že se program uskuteční podle plánu: „Šalom, Izraeli, velice se těším na vystoupení v Tel Avivu při svém novém turné!“

Paula McCartneyho neuvedla do rozpaků ani vážnost situace. Tento někdejší zpěvák skupiny Beatles ji okomentoval slovy: „Každá velká událost s sebou přináší starosti.“ Tím, kdo mu vyhrožoval, byl Omar Bakrí, islámský kazatel nenávisti, jenž McCartneyho prohlásil za nepřítele všech muslimů. Zpěvák mu v odpovědi sdělil, že má dobrý tým, který se postará o jeho bezpečnost, a že ho krom toho většina lidí zná jako posla míru. V září roku 2008 uspořádal v Tel Avivu koncert, který navštívilo asi pětačtyřicet tisíc fanoušků. McCartney se s nimi rozloučil slovy: „Zase se uvidíme.“

© Swanhild Zachariasová
přeložila Ivana Kultová
www.wilberforce.cz

Swanhild Zachariasová