25.4.2024 | Svátek má Marek


IZRAEL: Avigdor Liberman

19.12.2012

Obžaloba a rezignace izraelského ministra zahraničí

Izraelský generální prokurátor Jehuda Vajnštejn ve čtvrtek oznámil, že obžaluje Avigdora Libermana, ministra zahraničí a předsedu vládní strany Jisrael Bejtenu (Izrael, náš domov). Na první pohled se zdá, že jde o politickou bombu, ale pro Libermana to představuje vítězství.

Policie ho vyšetřovala nekonečných 16 let kvůli podezření z řady trestných činů a donedávna se zdálo, že Libermana nemine vězení. Vajnštejn však překvapivě uvedl, že ministra obžaluje pouze ze zneužití důvěry a podvodu a že vyšetřování ostatních mnohem závažnějších kauz definitivně uzavřel.

Liberman byl podezřelý z praní špinavých peněz a zpronevěry, jichž se měl dopustit přijímáním milionů dolarů od mezinárodních magnátů v době, kdy byl poslancem nebo ministrem. Tyto peníze měl pak "prát" ve svých fiktivních firmách v zahraničí, které oficiálně vlastnil například jeho řidič nebo 21letá dcera. Další podezření se týkalo přijetí úplatků a nezákonných finančních prostředků na předvolební kampaň, neprůhledných převodů peněz a vyhrožování svědkům. Předchozí generální prokurátor odešel v roce 2010 z funkce, aniž vyšetřování dokončil, a jeho nástupce neměl o nic větší štěstí. Svědci obžaloby si protiřečili, měnili výpovědi a odmítali přijet do Izraele svědčit. Jeden spáchal sebevraždu, další prodělal mozkovou mrtvici a prokuratura ani nedokázala přimět ke spolupráci soudní orgány všech devíti zemí, kterých se vyšetřování týkalo.

Vajnštejn ve čtvrtek prohlásil, že v nejzávažnějších kauzách nenašel dost důkazů k obžalobě. Liberman tak bude čelit obvinění pouze z porušení důvěry a podvodu, jichž se měl dopustit tím, že odměnil bývalého velvyslance v Bělorusku Zeeva Ben Arjeho jmenováním do čela ambasády v Lotyšsku. Funkci měl dostat za to, že před čtyřmi lety předal Libermanovi, který byl tehdy poslancem, informace o jeho vyšetřovaní v Bělorusku, kde se Liberman narodil a do svých 20 let žil. Ben Arje za to stanul před soudem a letos byl odsouzen za předání důvěrných údajů nepovolané osobě ke čtyřem měsícům vězení, ale protože se k činu přiznal a vyjádřil lítost, trest mu byl změněn na veřejně prospěšné práce.

Libermanovo obvinění je skoro směšné. Za činy, z kterých byl donedávna podezřelý, mu hrozilo až desetileté vězení. Teď se právní experti přou, zda bylo nakonec neuskutečněné jmenování velvyslance vůbec nezákonné nebo jen eticky nesprávné, a hovoří se o symbolickém podmíněném trestu, který Libermanovi politickou dráhu nezkazí.

Vajnštejn má obžalobu oficiálně podat do 30 dní, ale poslal už Knesetu žádost o Libermanovo vydání. To podpořil i on sám, ale ve čtvrtek odmítl rezignovat s tím, že nevidí důvod a ničeho nezákonného se nedopustil. Nutnost demise nevyplývá ani ze Základního zákona, izraelské formy ústavy, která ji požaduje jen v případě "vážného porušení zákona", ale nedefinuje, co jím je. Libermana vyzvaly k odstoupení všechny opoziční strany a předsedkyně levicového Merecu Zahava Gal-On podala stížnost k Nejvyššímu soudu s žádostí, aby premiérovi nařídil jeho odvolání. Celý Izrael si byl ještě v pátek vpoledne jistý, že Liberman sám od sebe neodejde, ale zažil další překvapení –odpolednenajednou rezignoval.

Podle analytiků bylo důvodem patrně Libermanovo rozhodnutí ukázat dobrou vůli a při soudním procesu přiznat vinu a dostat za to mírnější trest. Liberman vyjádřil naději, že soud se bude konat co nejdříve, protože už 22. ledna se budou konat předčasné parlamentní volby. Jeho Jisrael Bejtenu do nich jde společně s Likudem premiéra Binjamina Netanjahua jako jasný vítěz a Liberman měl v příští vládě opět jisté křeslo ministra zahraničí. Jeho obvinění koalici obou stran poškodilo, ale ne zásadně – podle pátečního průzkumu by získala o sedm parlamentních křesel méně než před týdnem, ale volby by stále s přehledem vyhrála.

Libermana nelituje Západ ani Palestinci, kteří prostořekého ministra považují za ultranacionalistu, ultrapravičáka a rasistu. Liberman pronáší výhradně politicky nekorektní výroky a říká nahlas pravdu, což dráždí Západ, ale baví mnohé Izraelce. Jeho nejoblíbenějším terčem je předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, kterého ministr označuje za "politického teroristu", "despotu", "korupčníka" a překážku míru a tvrdí o něm, že má menší výkonnost než teroristické hnutí Hamas.

Premiér Netanjahu nového ministra zahraničí jmenovat nebude a doufá, že se Liberman očistí a vrátí. Obvinění ani neovlivní předvolební kampaň strany Izrael, náš domov, ani jejímu předsedovi nezabrání v kandidatuře do Knesetu. Generální prokurátor sice teoreticky může premiérovi zakázat Libermana jmenovat ministrem příští vlády, ale většina Izraelců nepochybuje, že v ní Liberman dřív nebo později usedne.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6