20.4.2024 | Svátek má Marcela


IZRAEL: Aktivistka zvítězila, stát prohrál

23.10.2018

Ve čtvrtek 18/10 byla vyřešena kauza americké studentky arabského původy Lary Al Qasemové, která přiletěla do Izraele na studentské vízum. Zapsána byla ke studiu na jeruzalémské Hebrejské univerzitě.

Na Ben Gurionově letišti však byla zadržena a do země jí byl zakázán vstup. Úřady argumentovaly jejím protiizraelským angažmá – jednak ve studentské organizaci propagující bojkot izraelského státu, jednak v podpoře nechvalně známého hnutí BDS usilujícího o masivní bojkot Izraele v ekonomické oblasti – jednak samotným bojkotem, dále stažením investic z izraelské ekonomiky a rovněž sankcemi vůči židovské republice (Boycott, Divestment and Sanctions).

Podle izraelských médií je Lara členkou univerzitní skupiny Students for Justice in Palestine (SJP), která podporuje bojkot Izraele; v letech 2016-2017 působila dokonce jako předsedkyně skupiny.

Samotná Lara přiznala, že hnutí BDS podporovala, ale pouze do dubna loňského roku (2017).

Izraelské úřady ji nechtěly pustit do země, neboť tamní Shromáždění (parlament – Kneset) přijal loni zákon, přesněji novelu č. 27 zákona „The Citizenship and Entry into Israel Law“, která něco takového v případě aktivistů tohoto protiizraelského hnutí umožňuje. Lara skončila na letišti v detenci – a začala právní bitva.

V jejím průběhu se nemohl neobjevit argument, zdánlivě logický: jak může podporovat bojkot Izraele, když chce na prestižní izraelské univerzitě studovat? V této souvislosti ministr pro veřejnou bezpečnost a strategické záležitosti Gilad Erdan na svém Twitteru připomněl případ Omara Barghoutiho, spoluzakladatele protiizraelského hnutí BDS a zakládajícího člena kampaně „Palestinian Campaign for the Academic and Cultural Boycott of Israel“.

Tento člověk narozený v Kataru arabským rodičům palestinského původu se v 90. letech přiženil do Izraele, kde získal právo trvalého pobytu. Ačkoli si z propagace bojkotu Izraele udělal „politickou živnost“, sám vystudoval Telavivskou univerzitu – a když byl na tento rozpor tázán, reaguje slovy, že je to jeho soukromá věc.

K tomu ministr přidal zase svoji logiku: Tak nám tu nevykládejte, že ten, kdo v Izraele studuje, nemůže současně podporovat bojkot našeho státu.

Navíc Erdan argumentoval tím, že Lara na svých sociálních sítích vymazala všechny informace o aktivitách kolem propagace bojkotu, které by ji mohly v Izraeli diskreditovat. To také o něčem svědčí.

Kauzu Lary Al Qasemové řešily v minulých více než dvou týdnech tři soudní instance. Nejprve magistrátní soud v Tel Avivu a po něm odvolací distriktní soud tamtéž. Oba se postavily za rozhodnutí úřadů – stát má právo nevpustit do země člověka, kterého v souladu se zmíněným zákonem důvodně považuje za nepřátelskou osobu.

Po pátečním (12/10) rozhodnutí telavivského distriktního soudu, pro Laru nepříznivém, se zdálo, že studentka University of Floridy se bude muset z letištního „azylu“ na Ben Gurionově letišti vydat na cestu domů. Termín deportace byl stanoven na neděli (14/10) v 17 hodin místního času.

Krátce předtím se do věci vložil Nejvyšší soud, k němuž se právníci Al Qasemové odvolali. A ten přinesl ve čtvrtek (18/10) překvapivý verdikt. Lara může v zemi zůstat a studovat. Podle jednomyslného rozhodnutí tříčlenného tribunálu (Uzi Vogelman, Neal Hendel a Anat Baronová) v případě Lary Al Qasemové neexistuje dostatek důkazů, aby jí mohl být v souladu se zákonem „The Citizenship and Entry into Israel Law“ zakázán vstup.

Je to rozhodnutí správné, nebo naopak? Hebrejská univerzita na svém Twitteru Laru okamžitě přivítala:

Lara 1

Hebrejská univerzita se těší na svoji nejnovější studentku Laru Al Qasemovou, která začne příští týden studovat na naší právnické fakultě magisterský obor Lidská práva a přechodné soudnictví.

Naproti tomu twitterový účet Gilada Erdana přinesl tuto ministrovu reakci (vybírám tři ze čtyř tweetů):

Lara 2

Hluboce lituji dnešního rozhodnutí Nejvyššího soudu ohledně Lary Al Qasemové, které ukazuje na základní nedostatek porozumění povahy a metod kampaně BDS. Toto rozhodnutí neoslabí naše odhodlání bojovat proti antisemitské kampani BDS. Podle logiky soudu Omar Barghouti, zakladatel kampaně BDS, který studoval na univerzitě v Tel Avivu a dnes pracuje na šíření nenávisti vůči Izraeli po celém světě, se měl stát nadšeným příznivcem Izraele vzhledem k jeho studiu na TA univerzitě. Soud minimalizoval extremistickou a antisemitskou povahu SJP, organizace, v níž Al Qasemová působila jako předsedkyně. Dále soudci v podstatě ignorovali skutečnost, že vymazala obsah svých sociálních sítí, aby skryla své aktivity před příjezdem do Izraele.

Věříte studentce, nebo ministrovi?

Já ministrovi. Cosi uvnitř mi našeptává, že o Laře Al Qasemové ještě uslyšíme. Nechme se překvapit.

Stejskal.estranky.cz