19.4.2024 | Svátek má Rostislav


ITÁLIE: Zemětřesení je pro mafii chutné sousto

1.9.2016

Italové po zemětřesení zkoumají, zda k tragickým následkům otřesů „nenapomohly“ stavební firmy napojené na mafii. Nebylo by to poprvé.

Když před čtyřmi lety ve středoitalském Amatrice slavnostně otevírali zrekonstruovanou základní školu, mnozí vítali především její zabezpečení podle moderních standardů proti poškození při zemětřesení. Přece jen v tektonicky neklidné oblasti, kde mají s otřesy neblahé zkušenosti, patří tento ukazatel k hlavním kritériím výběru. Či spíše měl by.

Zemětřesení, které minulý týden zpustošilo Amatrice a několik dalších obcí ve střední Itálii, ale ukázalo, že rekonstrukce z roku 2012 rozhodně nebyla dokonalá. Opravená škola Romolo Capranica se totiž zhroutila jako domek z karet. Vyšetřovatelé nyní řeší, zda rekonstrukce školu spíše nepoškodila a kdo stojí v čele konstrukční firmy, jež na stavbu dohlížela. Někteří odborníci mají za to, že ve stavebnictví už dávno našly zalíbení tradiční klany italské mafie.

„To riziko tady je, nemá smysl se to snažit zastírat,“ uvedl Franco Roberti, šéf národního ředitelství boje proti mafii a jeden z předních expertů na dění v italském podsvětí. „Rekonstrukce po zemětřesení je tradičně chutným soustem pro kriminální spolky a tajné obchodní kliky,“ přiznal v rozhovoru pro list La Repubblica.

Kupříkladu obnovu amatrické školy, jež tamní radnici vyšla na 700 tisíc eur (necelých 19 milionů korun), dostala před lety na starost společnost, jež sídlí v Římě, a má pouhých osm zaměstnanců. Už to je odborníkům podezřelé. Právníci i šéf firmy Valori Scarl se brání, že veškeré práce a materiály použité při rekonstrukci splňovaly standardy.

Nekvalitní cement za výhodnou cenu

Italská média ale vznesla otázku, zda kolaps budov v Amatrice nezpůsobil nekvalitní cement, jejž stavaři koupili od mafie. Kupříkladu někteří hasiči, kteří po zemětřesení, jež si vyžádalo 292 obětí, pomáhali odstraňovat následky, potvrdili, že mezi zničenými budovami byly i „čerstvě rekonstruované stavby“. Tedy ty, které mají odpovídat bezpečnostním standardům. Hasiči rovněž uvedli, že některým budovám mohla rekonstrukce spíše uškodit.

Roberti italskému listu řekl, že s podobným vyšetřováním má osobní zkušenosti už zkraje 80 .let minulého století. Tehdy řešil případy zřícených budov po mohutném zemětřesení v Iripinii nedaleko Neapole. Při otřesech tehdy zemřelo přes dva a půl tisíce lidí. Rekonstrukce tehdy byla pomalá a miliony lir skončily v kapsách stavařů a zkorumpovaných lokálních politiků napojených na proslulou neapolskou mafii Camorra.

Podobná nařčení se objevovala i po tragickém zemětřesení v L’Aquile před sedmi lety. Tam zase měla působit kalábrijská mafie ’Ndrangheta, jež se v uplynulých letech stala asi nejmocnější italskou zločineckou organizací. Ostatně na verdikt soudu kvůli údajnému dohazování kontraktů mafii čeká Stefano Biasini, místní podnikatel. Rozhodnutí soudu by v jeho případě mělo padnout někdy v září.

Franco Roberti uvedl, že mnozí se od zemětřesení v L’Aquile poučili a padají už tresty, přestože riziko korupce zůstává. „Dramatické zkušenosti z L’Aquily nám ukázaly model, s nímž lze dobře pracovat. Jsme připraveni tuto zkušenost využít,“ citoval jej list Guardian.

LN, 30.8.2016