23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


INTERNET: Vojna a mír ve 140 znacích? Žádný problém

26.9.2009

Ta knížka mě straší od chvíle, kdy jsem ji uviděl. Lépe řečeno její titulní stranu. Koupi mi doporučilo knihkupectví Amazon na základě mých předešlých nákupů. To je ta má zatracená vášeň pro sociální sítě! Knížka se jmenuje "140 znaků: Stylistická příručka pro psaní v krátké formě." Chápete? Existuje celá kniha o tom, jak dobře napsat dva řádky.

"Kdybych měl víc času, napsal bych tento dopis kratší," tvrdí se ve známém citátu, který se připisuje Marku Twainovi, Blaise Pascalovi, Benjaminu Franklinovi i Cicerovi. Je celkem jedno, kdo je jeho skutečným autorem. Ale dobře vystihuje to, že vyjádřit něco jasně a srozumitelně je pracnější než to udělat rozvlekle a složitě. Jen se obávánm že ona knížka bude spíše ten druhý případ. Kdyby její autor umění zkratky zvládal, napsal by svou učebnici rovněž pouze ve 140 znacích.

Ona to není legrace, člověk se málokdy do limitu vejde. Sám vždycky napíšu o něco víc. A pak přijde ta nejzábavnější fáze. Škrtám přebytečná slova, dlouhá slova se snažím nahradit kratšími synonymy. Nejspokojenější jsem, když se mi podaří napsat rovných 140 znaků. Tomu pak říkám "dokonalý tweet" a jsem na něj řádně pyšný.

Zkušení twitteristé přepisují do délky 140 znaků slavné romány či obsahy známých filmů, a pak mezi sebou soutěží, kdo uhádne, o který jde. Třeba: „Bolkonský je raněn ve válce, umře mu žena. Miluje Natašu, ale ona jeho ne. Bolkonský zemře. Do Nataši se zamiluje Bezuchov. Ten si ji vezme.“ Přesně 140 znaků. A intelektuálové hádají správně, je to věrný přepis Vojny a míru.

Jako satira a nikoliv skutečný konkurent se nedávno objevila nová služba Woofer. Twitteru dalo jméno sloveso pípnout, „to woof“ znamená štěkat. Zatímco vrabec se sem tam jen „upípne“, takový pes dokáže štěkat třeba celou noc (zvlášť ten sousedův). Hlavním rysem Wooferu je, že délka zprávy není omezena maximálním počtem znaků, ale minimálním. Musíte jich napsat aspoň 1400.

Tenhle sloupek jich má přes dva tisíce, takže jsem ho tam mohl publikovat. Ovšem psal jsem ho jen několik hodin v neděli odpoledne. Kdybych měl celý víkend, tak ho samozřejmě vmáčknu na Twitter.

(Notebook v časopise Reflex)

Převzato z blogu Extra se svolením autora.