19.4.2024 | Svátek má Rostislav


INTERNET: Klaus ml. už není konzervativcem

13.2.2019

Poslanec za ODS chce zakázat pravicovou konkurenci Facebooku!

V souvislosti s návrhem zákona 384/0 se toho napsalo již hodně. Většina příspěvků ale pohříchu děsivě míjí jádro pudla, neboť jsou vedeny v duchu „účel světí prostředky” snahou buď znemožnit publikování názorů, které se nositeli nelíbí („cenzura soukromých internetových platforem”), třeba ve jménu „ruských dezinformací”, nebo naopak snahou vynutit si nárok na prezentování svých názorů na soukromých internetových platformách.

Jenže problém je jinde. Problém je v tom, že Václav Klaus ml. se rozhodl, že protože je Facebook tak rozšířenou sociální sítí, je možné ve jménu „svobody slova” a „boje proti cenzuře” požadovat její faktické znárodnění – a kritéria nastavit tak, aby šlo takto „znárodnit” úplně všechno a nikdy nesměla vzniknout žádná alternativa.

O „svobodu slova” a „cenzuru” by se jednalo, kdyby stát přijal zákon o vedoucím postavení Facebooku a Twitteru a přikázal, že nikde jinde se na internetu nesmí publikovat příspěvky. Potom by interní pravidla Facebooku a Twitteru o mazání příspěvků skutečně byly cenzurou a porušením svobody slova. Je tomu tak? Je Facebook jedinou dovolenou platformou?

Jakýkoli skutečný pravičák zastává názor, že stát nemá právo nikomu vnucovat, co si smí dělat se svým majetkem - protože svobodný občan má možnost přejít ke konkurenci a tím „hlasovat peněženkou”. I Václav Klaus ml. tento princip ještě nedávno zastával, když vysvětloval, že je zvrácené, aby stát zakazoval kouření v restauracích - že na nekuřáckou restauraci nikdo nemá nárok a kdo chce nekuřácké prostředí, má jít za konkurencí nebo ji založit.

Ano, dominantní sociální sítě jako Facebook mají progresivně-levicově smýšlející zakladatele (takřka všechny firmy ze Silicon Valley vlastní a řídí příslušníci progresivní levice), a tedy jsou nepřekvapivě nakloněny prosazovat jejich světonázor.

Ale na internetu neexistuje monopol, nýbrž nekonečná svoboda a konkurence. Takže když americké pravičáky (a „alt-right”) mazáním a blokováním vyhnali z Twitteru, založili si konkurenční pravicovou mikropříspěvkovou síť „Gab.AI” které má jako logo oblíbený meme alternativní pravice „Pepe the frog” - a tam prozměnu mazali vyhraněné příspěvky progresivních levičáků, které je štvaly. Na Gab.ai má účet i Milo Yiannopoulos, kterého Twitter zablokoval.

Když v Rusku Facebook blokoval některé příspěvky, vznikla konkurenční sociální síť vKontakte. Ta Facebooku zdatně konkuruje všude na východ od Jihlavy. A pro změnu maže příspěvky, které by na Facebooku dostaly lajky.

Když si uživatelé uvědomili, že na centralizovaných, komerčních sociálních sítích, jako je Facebook, nejsou zákazníky, nýbrž zbožím (protože FB vytváří profil jejich chování, zjišťuje jejich slabiny a pak je šikovně manipuluje k volbě zboží nebo politických stran, které si zadají inzerenti), založili si alternativní sociální sítě - decentralizované, soukromě vlastněné. A tam si mohou mazat, co chtějí - jsou to jejich soukromé sítě.

Tyto decentralizované sociální sítě fungují tak, že si každý, kdo chce, nainstaluje na server (či zaplatí jako službu) software, na kterém běží standardizovaná sociální síť – která ale patří jen a pouze jemu. I se všemi svými daty, nastaveními a uživateli. Třeba rodinná síť pana Vopičky, která má 5 uživatelů - Vopičku, jeho ženu a tři děti. A vedle Novák si založí vlastní sociální síť jen se svou manželkou. A třeba vedle učitel Jirsák umožní založit si na své minisíti účet všem žákům, kteří kdy chodili do jeho třídy.

Protože se ale jedná o standardizovaný software, Novák, Vopička a Jirsák se mohou dohodnout, že své sociální minisítě propojí. Vzájemně uvidí příspěvky a fotky svých uživatelů tak, jako kdyby byli na jedné velké sociální síti typu Facebook. I ovládání je stejné.

Ale Novákova sociální minisíť pořád patří Novákovi a Vopičkočkova Vopičkovi, a každý může spravovat (=mazat) pouze příspěvky těch uživatelů, kteří jsou registrováni u něj. Jirsa svým žákům, Vopička své dceři, Novák své manželce - a ne jinak. Maximálně pokud se rozhádají, své sítě si mohou rozpojit a pak ztratí přístup k obsahu od uživatelů jiných sítí.

Na největších poskytovatelích takových soukromých sociálních sítí, „Mastodon” a „Diaspora Foundation”, běží statisíce takových soukromých či veřejných sociálních minisítí. Dohromady jsou propojeny tak, že jsou velké jako Facebook. S tím rozdílem, že žádná centrální autorita nemůže smazat ani algoritmizačně těžit příspěvky, které patří vaší soukromé sociální síti. Maximálně se od vás ostatní mohou odpojit.

A řada z nich nabízí i veřejné servery, kde někdo nabízí svou sociální síť podobně smýšlejícím jedincům zdarma. Např. Joindiaspora.com nebo Mastodon.sk (nebo kterákoli z veřejných komunit zveřejněných na seznamu joinmastodon.org).

Kdyby si Institut Václava Klause založil vlastní buňku sítě Mastodon a Václav Klaus ml. se tam zaregistroval jako uživatel, a buňka Mastodon.Social.IVK se propojila s dalšími buňkami sítě Mastodon.Social (třeba buňkou Mastodon.ODS, a buňkou Mastodon.Sídliště-Řepy), příspěvky Václava Klause juniora by mohl smazat pouze Václav Klaus senior. Měl by tam naprostou svobodu slova, a naprostou jistotu. V pravicovém slova smyslu, aniž by komukoli jinému cokoli zakazoval, přikazoval, nařizoval nebo si nárokoval cizí peníze.

Václav Klaus mladší mohl prohlásit, že protože se z Facebooku stále více stává bašta progresivní levice a není tam žádná svoboda, přechází ke konkurenci - a strhnout s sebou tisíce následovníků. Mohl vést pozitivní revoluci.

Místo toho se pokrytecky rozhodl popřít ty principy soukromého vlastnictví a osobní zodpovědnosti, které sám předevčírem hlásal, a „příliš velké sociální sítě” znárodnit přesně tak, jako Beneš po komunisticku znárodnil i neněmecké velké firmy (Češi zapomínají, že první a největší vlnu znárodnění českého a židovského majetku neprovedli komunisté, nýbrž už Beneš po domluvě s Gottwaldem. KSČ pouze dorazila zbytek drobnějších firem a živnostníků.)

Svým zákonem nejenže se Klaus ml. zpronevěřil všemu, co hlásal. Je to ještě daleko horší: zlikvidoval tím už v zárodku jakoukoli pravicovou konkurenci sociálních sítí. Klausův zákon totiž zavádí likvidační sankce - pokutu až půl milionu korun pro fyzické osoby - za smazání příspěvků pro každého, kdo jako soukromník pro radost spravuje síť, která má „více jak 100 000 uživatelů”. A to v žádném případě není jen Facebook.

Jak poukázal jako vždy bez servítků Martin Pánek, 100,000 uživatelů má ryze český server Mimibazar, který si bez ohledu na svou pochybnou, až strašidelnou úroveň nepochybně zaslouží mít právo mazat příspěvky, které sice nejsou v rozporu se zákonem, ale zesměšňují, provokují a jinak trápí tamní uživatelky.

Ale to je jen špička ledovce. Klaus totiž nepochopil fungování klientských aplikací na internetu a chce zakázat i mazání příspěvků pod soukromými blogy - a na soukromých sociálních sítích.

Pokud totiž máte soukromý blog, jehož redakční systém jste si nenapsali sami, nýbrž jej používáte od jakéhokoli poskytovatele - například Wordpressu -, uživatelé se neregistrují k vám na server. Vy jste jen správcem své tzv. „instance”. Ostatní uživatelé si, stejně jako vy, registrují účet u centrálního poskytovatele, tedy například Wordpressu. A Wordpress má přes 75 milionů uživatelů - z nichž každý může komentovat na vašem blogu, jako kdyby se registroval coby váš uživatel.

75 milionů je více než 100 tisíc. Pokud tedy na svém soukromém blogu z pozice správce smažete příspěvek kohokoli z těchto uživatelů, který vás v mezích zákona napadá, provokuje, uráží, plevelí debatu, trollí, píše zjevné lži apod., Václav Klaus vám napálí pokutu až půl milionu korun. To je likvidační, to by z vás udělalo bezdomovce doživotně v exekuci.

Než riskovat takovou represi, to už je lepší nemít blog nebo alespoň žádné příspěvky nepovolit. Nebo si vynutit jejich schvalování jeden po druhém, jak Klaus ml. navrhuje. Skvělá knížecí rada - schvalujte si jeden po druhém 200 příspěvků denně na soukromém blogu, když vás za to nikdo neplatí! A pozor - jak něco jednou schválíte, už to nesmíte smazat!

Stejný princip likvidace platí i pro soukromé sociální sítě, které se mohly stát pravicovou konkurencí Facebooku i v ČR. Jen šílenec by zakládal veřejný server na Mastodon.Social pro pravicově šílející Čechy, kdyby nad ním visel Damoklův meč, že jakmile se zaregistruje stý tisící uživatel, Václav Klaus ml. jej za smazání levicového trolla pošle za mříže nebo exekučně zlikviduje.

Václav Klaus mladší tedy nejenže se zpronevěřil všemu, co hlásá: naopak se snaží uzákonit vedoucí postavení Facebooku jako státem jediné fakticky povolené sociální sítě bez jakékoli konkurence. Na Facebook totiž nedosáhne, a i kdyby ano, taková pokuta bude pro Zuckerberga jako plivnutí v moři. Ale jakéhokoli Čecha, který by Facebooku chtěl konkurovat, zlikviduje.

Tak to dopadá, když se politici snaží regulovat internet. A bojím se, že Václavu Klausovi ml. už ješitnost nedovolí uznat chybu a zachovat se jako skutečný pravicový konzervativec, i kdyby toto všechno pochopil.

Ondřej Tůma