20.4.2024 | Svátek má Marcela


INTERNET: Co bude za pět let

2.2.2012

Minulý týden jsem tu psal o amerických zákonech SOPA (Stop Online Piracy Act) a PIPA (Protect IP Act), aktuální je další verze údajně protipirátské legislativy. Tentokrát je to ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), dohoda proti padělání hmotného zboží a internetové a informační technologie. Jistě jste o tom už četli. Rád bych tu upozornil na několik drobností, které nejsou v centru pozornosti.

Především, stává se takřka pravidlem, že státy uzavírají dohody se zásadním dopadem na své občany tak, že obcházejí standardní legislativní proces. Už jsme proti tomu otupěli, už jsme si zvykli, že ta či ona zvířeckost je zavedena "rozhodnutím Bruselu". Připomenu doslova šílenou obstrukci namířenou proti zboží původu mimounijního. Onehdy jsem si objednal za dvacet dolarů rámeček na mobil - došly mi od úřadů dva doporučené dopisy s výzvou k vyplnění lejster a doložení výpisu z účtu a všeho možného. Hodil jsem to do koše s tím, ať si ten rámeček vetknou za klobouk, a teď čekám, kdy se dostaví exekutor vybavený rozsudkem od soudu a zabaví mi auto a dům a psa prodá na maso do kafilérie. Takže ACTA, na niž náš stát minulý týden přistoupil, dohoda pokoutně upytlíkovaná a umožňující namátkové kontroly notebooků a záznamových karet na hranicích.

Poznámka druhá. Zaráží mě, že i nepochybně inteligentní lidé nepochopili podstatu SOPA či PIPA, jako například pan šéfredaktor Reflexu Ivan Hamšík. Nejde o obhajobu kradení filmů z internetu, jak se on ve svém úvodníku domnívá. Jde o obhajobu svobody internetu jako takové. Zjevně nepochopil, že jakmile padne zábrana a úřady dostanou právo zasahovat do netu, budou následovat další kroky. Boj proti pirátství je ušlechtilá činnost. Pak přijde politická korektnost a ochrana osobnosti. Jak dlouho obstojí Zelený Raoul na internetu? Jak dlouho obstojí celý Reflex na internetu, až si někdo usmyslí, že Jiří X. Doležal svým horováním pro huleníčko podlamuje základy civilizace? Tohle není sci-fi, to je velmi blízká perspektiva. Odhaduju to na pět let. V dnešní době převládla představa, že ráj na zemi nastane, až bude všechno špatné zakázáno.

No a konečně s tím kradením filmů, k tomu mám tady dvě krátké poznámky. Filmový a hudební průmysl by měl vynaložit důmysl k něčemu jinému než k lobbování a měl by najít nové cesty, jak internet využít ke své komerční činnosti. Důvod k hněvu by zde možná byl, kdyby existovala legální a právně ošetřená možnost k nákupu vizuálních a akustických děl - ve srovnatelné míře, jakou nabízejí nelegální servery. A konečně: dejme tomu, že se najde cesta, jak distribuovat legálně a na komerční bázi tezaurus světové filmové produkce. Bude to obrovský byznys s mnohamiliardovým výnosem. A kdopak asi bude mít benefit? Že by režiséři, scenáristé, herci, muzikanti, autoři výpravy atd., všichni tvůrci - a kdo už není tvůrčí pracovník z celého filmového štábu? Kdo získá přístup k jezeru peněz, aby se z něho napil? Třeba někdo zjedná spravedlnost nějakou důvtipnou mezinárodní dohodou, hurá.

LN, 30.1.2012