27.5.2018 | Svátek má Valdemar


HURGHADA: Takže se vlastně nic nestalo?

11.1.2016

Páteční (8/1) atak na hotel Bella Vista v Hurghadě se pozvolna mění o mediální boj o pravdu, potažmo v boj o klienty. Se svým pytlem zrní do mlýna přišlo i samo vedení hotelu.

Na své facebookové stránce (obr. 1) zveřejnilo v sobotu (9/1) „pravdivou verzi toho, co se stalo“. Ta je vskutku pozoruhodná. Protože mezitím se objevil bezpočet informací týkající se této události, můžeme porovnat.

Za 4 minuty bylo po všem

Celá situace netrvala déle než přesně čtyři minuty, začíná sdělení hotelu a pokračuje: Dva zdrogovaní mladíci zaútočili na jednu z restaurací našeho hotelu (z venkovní strany) s atrapou pistole (z umělé hmoty) a malými noži. Jeden z útočníků použil nůž ve snaze pobodat naše hosty (3 byli zraněni) a potom naše bezpečnost a policista sloužící v hotelu se s oběma útočníky vypořádali během několika sekund, skolili je k zemi, přičemž jeden byl policií zabit a druhý zraněn a zajat. Tři (zranění – LS) hosté jsou nyní OK, jeden opustil nemocnici dvě hodiny po útoku a další dva byli propuštěni dnes (9/1-LS) ráno. Následuje hodnotící závěr: Jakékoli jiné zvěsti (fámy) a zprávy, kromě těch, které jsou uvedeny výše, jsou nesmysly a hovadiny. S největší pravděpodobnstí jde o propagandu se závažným dopadem na egyptskou turistiku – a to bylo hlavním záměrem. Bůh žehnej Egyptu.

Originální text z hotelového facebooku je zde:

Hurghada FB

Vyjádření hotelu, jakkoli je prezentováno jako „pravdivá story“, tak úplně pravdivé není, což dokazují svědectví cizinců na místě přítomných. Mezi nimi byla i Češka Veronika Nicolette Kuncová, která v anglicky psané odpovědi na výše uvedené prohlášení mimo jiné uvádí, že to celé netrvalo čtyři minuty, ale čtyři hodiny a že některé informace jsou zavádějící. (It took 4 hours. Some minformation are misleading.).

Hotelu se divit nelze, jde mu o živobytí, ovšem je otázka, jestli tímto způsobem, kdy celou věc rafinovaně bagatelizuje, získá více důvěry. Podobně se zachovaly i úřady v čele s ministrem turistiky Hishamem Zaazou, který opakovaně zdůrazňoval, že za útokem nestojí žádná teroristická organizace a celou věc posunul do kriminální roviny. Akcentoval také skutečnost, že všichni postižení byli zraněni lehce. Což je objektivní fakt.

Dohadovat se o tom, kdo má pravdu, nemá smysl. Prostě se to stalo – a já osobně nepochybuji o tom (na základě osobních zkušeností z každoročních návštěv této země a každodenního sledování její politiky), že egyptské úřady udělají maximum pro to, aby zajistili bezpečnost turistů (tak jako jsme toho byli svědky na Sinaji po útocích teroristů z let 2004 až 2006).

Facebook hotelu zveřejnil také snímky všech tří zraněných (viz obr. 2 až 4). Vypadají jako spokojení lidé. Když jsem tuto záležitost lehce sarkasticky komentoval, manželka s typickým ženským nadhledem dodala: Nejspíš jsou šťastní kvůli tomu, že přežili.

Nejspíš ano.

Může incident v Bella Vista Hotelu způsobit další omezení již tak drasticky redukovaného zájmu (po pádu ruského letadla na Sinaji) o zemi na Nilu? Jistěže ano. Je to ale správný postoj?

Proti hlasům řady českých internetových diskutujících, že do Egypta by jel na dovolenou jenom blázen, bych chtěl postavit názor, který na facebooku hotelu Bella Vista zveřejnil Nicolas Senave z Belgie:

- Nicolas napsal, že se letos chystá do Egypta, a pokračoval: Teroristi nebo idioti mě nemůžou zastrašit. Doufám, že ani ostatní turisté nezruší své cesty do Egypta. Teroristi chtějí svrhnout Egypt(tamní režim – LS). Egypt a turisté se jim musí postavit. Společně jsme mnohem silnější než ti idioti. Buď požehnán Egypt a svobodný svět.

Možná jsem blázen, ale tento postoj je mi mnohem sympatičtější než ono maločeské – do Egypta ani zadarmo. Ba co víc, mluví mi z duše.

A ještě něco. Je nesmysl tvrdit, že kdo jezdí do Egypta, podporuje islám. Nikoli. Kdo jezdí do Egypta, podporuje normální způsob života, jak jej praktikujeme ve svobodném světě. Čím více západních turistů v Egyptě, čím více prosperujících hotelů (ne všechny mají domácí majitele), čím více peněz z cestovního ruchu do egyptské státní pokladny, tím lépe pro Egypt a celý Střední východ, pro Evropu i celý svět. Jedině ekonomicky prosperující Egypt je zárukou, že počty migrantů z této země nebudou stoupat. Jedině ekonomicky stabilní Egypt je větší zárukou míru v oblasti.

Také proto je správné do Egypta jezdit. Byť tento (politický) důvod není pro drtivou většinu turistů důvodem hlavním a byť máme k režimu v té zemi takové či onaké dílčí výhrady.

Hurghada 1

1/ Facebooková stránka hotelu Bella Vista.

Hurghada 2

2/ Zraněný rakouský turista Wilhelm Weisslein./ Zdroj: Facebook hotelu Bella Vista.

Hurghada 3

3/ Zraněná rakouská turistka Renata Weissleinová./ Zdroj: Facebook hotelu Bella Vista.

Hurghada 4

4/ Zraněný švédský turista Samie Olovsson. Všichni tři měli obrovské štěstí. Bez něj mohly být následky tragické./ Zdroj: Facebook hotelu Bella Vista.

Hurghada 5

5/ Tady bylo ještě všechno v pohodě. Hotel přeje svým hostům šťastný nový rok. Občas je ale přání jedna věc a realita druhá. Nejen v Hurghadě./ Zdroj: Facebook hotelu Bella Vista.

Stejskal.estranky.czJak vysvětlit synovi, kdo je jeho biologický otec?
Jak vysvětlit synovi, kdo je jeho biologický otec?

Svého biologického otce vídá syn jednou měsíčně, ale myslí si, že to je jen kamarád, který si s ním hraje a dává mu dárky k narozeninám. Jak co nejlépe vysvětlit synovi situaci?

Diskuse


K. Kocourek
22:38
11.1.2016

O. Zuckerová
14:35
11.1.2016

J. Pražák
12:10
11.1.2016

S. Cinkl
11:28
11.1.2016

M. Hoblík
9:50
11.1.2016

B. Volarik
7:56
11.1.2016

Z. Čábelka
PS:
1:40
11.1.2016

Z. Čábelka
1:30
11.1.2016

F. Lesniak
0:59
11.1.2016

P. Stepanek
0:20
11.1.2016

počet příspěvků: 13, poslední 11.1.2016 10:38

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.