19.5.2019 | Svátek má Ivo


HISTORIE: Znamenití lékaři v českých zemích (80)

10.4.2019

Někdy se na ně zapomíná a někdy na ně zapomínat nelze, protože již zapomenuti a nejsou ani vzpomínáni. A přitom naše země má ve své historii mnoho osobností, patřících mezi znamenité představitele vědy lékařské. Zkusíme některé z nich připomenout, byť trochu na přeskáčku. Lékaři patřili i v minulosti k všestranně vzdělaným lidem, kteří nezřídka vynikli v mnoha jiných oborech. Byli spisovateli, hudebníky, cestovateli, archeology, botaniky či dokonce i úspěšnými profesionálními vojáky. Většinou vynikli také proto, že byli nejen odvážní, ale i zdravě sebevědomí. Někteří byli také vynikajícími lékaři, avšak upadli v zapomenutí. Někteří upadnout do zapomenutí měli, nebo se o nich málo ví. Ovšem nikoli jejich vlastní vinou. A zajímavé jsou i okolnosti jejich vzdělávání i kariérních postupů. Neschází také jejich životní epizody přímo dobrodružné.

Málokterému lékaři v historii se stalo, aby jeho jméno navždy symbolizovala část městského znaku. V případě města Františkových Lázní (založeny 1793) a doktora Bernharda Vincenze Adlera (1753-1810) je to tak, že lázně dostaly městský znak při povýšení na město v roce 1865. Při tvorbě znaku nebyl opomenut muž, který se vznik lázní nejvíce zasloužil, tedy doktor Adler. Jeho zásluhy ve znaku připomíná černá orlice (adler – orel) držící ve spárech Aeskulapovu hůl (znak to lékařů a farmaceutů).

lékaři 80 1

Dr. med. Bernhard Vincenz Adler se narodil 12. září 1753 v Chebu. Na základě výborného prospěchu na místním gymnáziu, získal od chebské městské rady stipendium ke studiu medicíny ve Vídni.

O tom, že v okolí Chebu jsou léčivé minerální prameny, se vědělo již v pravěku. V druhé polovině 12. století sem mimo jiné zajížděl biskup a český kníže Jindřich Břetislav (1137-1197), syn Jindřicha Přemyslovce. Existuje i řada písemných zmínek o zdejších pramenech vodních i plynných, nepochybnou autoritou jsou písemné poznámky jáchymovského lékaře Georgia Agricoly (1494-1555), který v roce 1545 popsal jako první vědec dnešní plynový Mariin pramen.

Existence pramenů neunikla ani zvídavému středoškoláku Vincenzovi a během vídeňských medicínských studií získával teoretické a při návštěvách domova i praktické poznatky. Proto také jeho disertační práce nesla název De acidulis Egranus. V této práci podrobně popsal léčivou sílu pramenů v okolí obce Satina (Schalda) a nastínil možnosti využití minerálních bažin a meandrů v okolí jeho rodného města. Vytvořil vizi, založenou na reálných předpokladech a velice odborných závěrech. Promoval v roce 1782.

První praxi lékařskou získal doktor Adler sice ve Vídni, ale spěchal domů. V rodném městě přijal funkce městského, později okresního lékaře a městského fyzika.

A nakonec díky jeho neutuchajícímu snažení – propagování léčivých pramenů a využívání plynů z minerálních zdrojů byly založeny 27. dubna 1793 dnešní Františkovy lázně. Nejprve jako „Ves císaře Františka“ a později v roce 1807 jako „Lázně císaře Františka“. V roce 1795 byl doktor Adler jmenován prvním zemským lázeňským lékařem. V té době již nechal vyčistit hlavní pramen, později nazvaný Františkův, a postavit nad ním pavilon. Původní název byl „Chebská kyselka“. Tehdy se vzbouřily v Chebu ženy, které se živily prodejem minerální vody (Egerer Weibersturm). Avšak městská rada podpořila rázně úsilí doktora Adlera.

Ten se nakonec osobně obrátil na císaře Františka a v roce 1792 byla započata výstavba lázeňské osady. Vznikla tak díky projektu architekta Tobiáše Grubera (1744-1806) dnešní Národní třída uzavřená francouzskými parky. V srpnu 1807 byly tedy lázně přejmenovány na „Lázně císaře Františka“.

lékaři 80 2

Busta doktora Adlera z roku 1902 zdobí dodnes prostor před starou kolonádou ve Františkových Lázních. Jejím autorem je Karel Wilfert starší (1847-1916), sochař usazený v Chebu.

Mezi podporovateli Adlerova lázeňského úsilí mimo městské rady v Chebu byl především nejvyšší purkrabí Českého království Jindřich František z Rottenhanu (1738-1809). Doktor Adler sám osobně lázně propagoval a vydal o jejich možném využití dvě publikace.

lékaři 80 3

Ve zmíněném již městském znaku Františkových Lázní je i červený kohout z erbu Rottenhanů.

Nejvíce minerálních a plynných pramenů bylo na území obce Slatina (Schalda), která je dnes místní částí Františkových Lázní. Například v roce 1600 při stavbě mostu přes Slatinný potok zde vytryskl další minerální pramen.

Doktor Adler umírá v roce 1810. V té době je v dnešních Františkových Lázních postaveno již celkem 24 lázeňských domů. O sto let později, v roce 1912, navštívilo Františkovy Lázně neuvěřitelných 65 000 klientů. Je zde celkem 22 léčivých pramenů, obsahujících převážně síran sodný. Pitné kůry, koupele a slatinné zábaly jsou účinné na choroby srdce, nebo na bolesti kloubů a páteře. Známé jsou i léčebné metody různých ženských nemocí.

V roce 1852 se Františkovy Lázně staly samostatnou obcí (předtím byly jako součást Chebu) a jejich výstavba pokračovala úžasným tempem, architektonicky úžasně zajímavě a velice citlivě. Listina návštěvníků a klientů byla zaplňována jmény výrazných evropských osobností.

lékaři 80 4

V dnešních Františkových Lázních se na jejich zakladatele nezapomnělo. Je zde krásný hotel po něm pojmenovaný, vyšly pamětní medaile s jeho podobiznou a prodává se zde řada výrobků nesoucích jeho jméno.

lékaři 80 6

Doktor Bernhard Vincenz Adler projevil velice prozíravou odbornou vizi. Dokázal o ní přesvědčit představitele města, vytvořil i zajímavou vizi léčebnou a také obchodní. A navíc dokázal pro své záměry získat vlivné spojence. Nemohl být pouze dobrým lékařem. Byl vynikajícím organizátorem a dobrým psychologem. Proto po něm zůstalo obrovské dílo a on sám nebyl zapomenut. Někde se občas píše, že je považován za zakladatele Františkových Lázní. On jím skutečně byl.

Příště: profesor MUDr. Karel ChodounskýJak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.