25.4.2024 | Svátek má Marek


HISTORIE: Sputnik nemusel být první družicí (5)

26.10.2012

Objekt PS-1

Koule o průměru 58 cm, sestavená ze dvou vylisovaných polokoulí z hliníkové slitiny s vysoce naleštěným povrchem, s připojenými 4 prutovými anténami, nesla jednoduché vybavení. Uvnitř hermeticky uzavřeného prostoru byly 2 radiomajáky, 3 chemické AgZn baterie a ventilátor tepelné regulace zapínající se při překročení vnitřní teploty přes 23 stupňů Celsia. Celková hmotnost byla 83,6 kg. Tuto podobu první družice však znali zatím pouze zasvěcení.

Sputnik design

Nervozita stoupala. Američané sice oznámili, že svou družici Vanguard mají v úmyslu vypustit až v březnu 1958, ale v kuloárech se někteří američtí odborníci nechali slyšet, že termín by bylo možné zkrátit. V Barceloně byl přitom zahájen mezinárodní astronautický kongres a na 6. října 1957 byla do programu zařazena přednáška jednoho z amerických účastníků o umělé družici. Na sovětské straně proto vzrůstala nervozita. Odstartuje první americká družice 6. října, anebo dokonce o den nebo dva dříve?

R-7 Sputnik 2

Na utajeném kosmodromu v Kazachstánu zatím vše probíhalo podle harmonogramu s určeným datem startu 6. října. S tím se ale Korolojov už nechtěl smířit a v obavách, aby nebyli krok před cílovou páskou předstiženi, nespokojil se s ujištěním moskevské centrály KGB, že nemají žádné zprávy o přípravách amerického startu. Raději rozhodl, aby se start uskutečnil o dva dny dříve. Požádal státní komisi a kremelské vedení o souhlas.

V pátek 4. října 1957 časně ráno vyvezli raketu s družicí pod aerodynamickou hlavicí na startovní rampu. Po prvních kontrolách a po načerpání pohonných hmot do nádrží přišly na řadu zkoušky všech systémů, které se protáhly až do pozdní hluboké noci. Raketa s družicí odstartovala 28 minut po půlnoci místního času již dalšího dne. Několik trysek z celkového počtu dvaceti pracovalo s nepatrným zpožděním a vinou závady v systému synchronizace vstřikování paliva se do motorů dostalo víc kerosinu, než bylo vypočteno, takže družice již označená Sputnik se po 324,5 vteřinách letu dostala na dráhu o 80 km nižší, než původně spočítali a určili balistici: perigeum 228 km, apogeum 947 km a sklon dráhy k rovníku 65,6 stupně.

Na drobné nesrovnalosti v motorovém systému ale Sputnik 1 málem krutě doplatil. Tah všech motorů se totiž naštěstí srovnal do normy pouze vteřinu předtím, než by je automatika havarijního systému předčasně vypnula.

Sergeji Koroljovovi štěstí opět přálo.

Sputnik

KONEC