23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


HISTORIE: Jedno polozapomenuté výročí

31.10.2013

V těchto dnech jsme si připomínali 28. říjen 1918 a při té příležitosti jsem si uvědomil smutnou skutečnost. Neustále klesá počet lidí, kteří by byli nositeli znalostí, pozitivních příhod a příběhů, ale konec konců i reálných fakt spojených s tímto datem.

Již v roce 1910 vznikla při České obci sokolské komise pro vybudování sokolského domu. Jenže po vypuknutí 1. světové války byla Česká obec sokolská dne 23. 11. 1915 rakouskými úřady zakázána a rozpuštěna. Své zde jistě sehrály slovanské sympatie Sokolů vůči Srbům a Rusům, kteří stáli na druhé straně válečného konfliktu.

Po válce nabídla pražská obec Sokolům palác Michnů z Vacínova na Újezdu (Malá Strana). Dnes tam stojí Tyršův dům. Před 70 lety, 26. 9. 1922 byl Michnův palác zapsán jako sokolský majetek, v říjnu 1923 se začalo s potřebnými demolicemi.

Dne 28. října 1923 byly položeny základní kameny novostavby a o necelé dva roky později, dne 24. května 1925 byl Tyršův dům slavnostně otevřen k poctě připravovaného VIII. všesokolského sletu v roce 1926.

Tyršův dům

Tři týdny předtím se zde konala první schůze výboru České obce sokolské, kterou řídil její starosta dr. Josef Steiner. O deset dní později, 13. května 1925 navštívil Tyršův dům člen Sokola, prezident Tomáš Garrigue Masaryk. V tomto měsíci sem přišel ještě jednou. A to v druhém dni slavnostního otevření, 25. května 1925, doprovázen ministrem Edvardem Benešem a pražským primátorem Bohumilem Baxou.

Zajímavé na tom všem je také to, že bylo do základů stavby uloženo celkem šest základních kamenů. Dva z Triglavu a z Černigu. Triglav (2 864 m) je jakási národní hora Slovinska. Slovinci ji mají na vlajce i ve znaku. V polovině 19. století se stala součástí národního uvědomění – dodnes se říká, že každý občan Slovinska by měl nejméně jednou za život onu horu slézt.

Hora Černig (2020 m) leží v dnešní Zakarpatské Ukrajině (tehdy Podkarpatská Rus jako součást Československa). Kámen z Kriváně symbolizoval Slovensko.

Další tři kameny byly přivezeny z Řípu, z Radhoště a z Lysé Hory. Symbolizovaly spojení Čecha Moravy. Nebylo to poprvé, kdy byl z Radhoště přivezen základní kámen do Prahy. Na Záryjích byl 28. 4. 1868 vyzvednut základní kámen ke stavbě Národního divadla. Z 18 kamenů z Čech a Moravy byl do Prahy přivezen jako první a dne 5. 5. 1868 byl slavnostně předán. Je přístupný ke zhlédnutí ve sklepních prostorách Národního divadla. Takže po 55 letech byl do Prahy přivezen další základní kámen z Radhoště.

V roce 2005 organizoval Sokol expedici, jejímž úkolem bylo přivézt do Tyršova domu kameny z těchto míst znovu. Krásný symbol, jehož smysl je stále aktuální.

Na snímku meteorologická stanice na Lysé v ranním slunci. V pozadí tzv. Přední hory Beskyd – Smrk, Kněhyně a Stolová. Až půjdete kolem Tyršova domu, vzpomeňte si, na jakých základních kamenech byl tento dům postaven. Symboly jsou důležité i v naší uspěchané době.

Meteorologická stanice na Lysé