16.4.2024 | Svátek má Irena


HISTORIE: Doktor Goebbels

6.11.2008

Právě jsem dočetl knihu Rogera Manvella a Heinricha Fraenkela Doktor Goebbels. Musím poděkovat Slávkovi Hubálkovi, kterého občas potkávám při obědě v jedné pražské restauraci, že mi ji doporučil. Je to skutečně bible propagandy - od tohoto nacistického mistra lží, přetvářky a manipulace se mohou učit všichni mocichtiví politici.

Ale jak je možné, že dr. Goebbels, nepochybně nejinteligentnější z nacistického vedení, se nechal unést Hitlerem? Goebbels toužil po uznání, chtěl se uplatnit a vyniknout. Zpočátku s Hitlerem a jeho pojetím nacismu nesouhlasil, pracoval pro bratry Strassery v severním Německu, kteří mu byli bližší. Hitlera, který měl hlavní stan v Mnichově, dokonce pasovali na "maloburžoazní živel". Nicméně když Goebbels poprvé slyšel Hitlera mluvit, byl unesen. Do svého deníku si v listopadu 1925 napsal: "Ten muž má vše, aby se stal králem. Rozený lidový tribun. Je to nadcházející diktátor."

Přesto i nadále s Hitlerovými názory nesouhlasil. Restituce pro německá knížata, posvátnost soukromého vlastnictví, zničení bolševismu, Itálie a Británie spojenci Německa? Ne, to nemohl přenést přes srdce. Autoři tvrdí, že Goebbelse přitahovaly peníze, které uměl Hitler získávat - na rozdíl od chudých Strasserů. Hitler si stranického novice získal rovněž tím, že k němu byl mimořádně laskavý a zval ho, aby pronášel projevy i v jeho sférách vlivu.

Hitler Goebbelse brzy uchvátil, vzhlížel k němu jako k pánubohu. A pánbů se mu odměňoval neustálým povyšováním, až ho po uchopení moci dosadil do křesla nově vzniklého ministra propagandy a gauleitera - což bylo označení politického vůdce - Berlína.

Goebbels vypracoval zásady propagandy, bezskrupulózního klamání davů. Ze všeho dělal divadlo s obrovskou pompou. Hlavní zásadou byl útok. A druhou - nacističtí pohlaváři museli být v přímém kontaktu s lidmi. Nebál se žádné lži, žádného překrucování faktů. "Musíme apelovat na primitivní pudy v masách," napsal si do svého deníku. "Člověk nesmí nikdy vypadnout z dotyku s lidem. Lid je počátkem, středem i koncem veškerého našeho úsilí."

Goebbels organizoval gigantické slavnosti, průvody a veřejná vystoupení. Před volbami objížděl spolu s Hitlerem nejdůležitější oblasti a neúnavně řečnil. Hitlera donutil, aby létal letadlem, takže mohl mluvit na mnoha místech. Nechal vyrobit 50 tisíc malých gramofonových desek, ve kterých útočil na vládu. Vymýšlel plakáty s jednoduchými údernými hesly. Jeho lidé strhávali plakáty opozice a krvavě rozbíjeli shromáždění komunistů a socialistů.

Jakmile se stal v roce 1933 ministrem, začal využívat všech nových technických prostředků. Podlehl kouzlu zvukového filmu - své projevy nechal promítat pod širým nebem. Zmocnil se rozhlasu, znal sílu mluveného slova. Chtěl, aby hlas Hitlera i jeho slyšeli v každé domácnosti, nařídil vyrobit obrovské množství malých a laciných rozhlasových přijímačů, takže si je všichni mohli koupit. Ve veřejných prostorách museli instalovat reproduktory. Ustavil systém "rozhlasových hlídek", které udržovaly styk s veřejností, upozorňovaly lidi na důležité pořady a podobně. Byl to vlastně zárodek uličních důvěrníků, jak jsme je poznali za komunistického režimu. Sloužil mu i hraný film. Z nejlepších tvůrců, kteří pracovali podle jeho direktiv, udělal hvězdy. Nebál se využívat starých tradic - komunistický První máj předělal Goebbels na nacistický svátek. Své projevy piloval a nacvičoval před zrcadlem.

Obrovské peníze věnoval na propagaci nacistického Německa v zahraničí. Podporoval všechny mezinárodní organizace a spolky, které tento režim podporovaly. V roce 1935 mělo ministerstvo propagandy domácí rozpočet ve výši 130 milionů marek a na zahraniční akce 120 milionů. Dalších 40 milionů dávalo na film a divadlo. Sám Goebbels měl zvláštní fond s 45 miliony marek.

"Úspěch režimu od třiatřicátého roku až do války je vzorovou ukázkou techniky propočtené a bezvýhradně zdařilé agrese," konstatovali autoři.

Ani porážka německé armády u Stalingradu ho nezlomila. V projevu ke dvacetitisícovému obecenstvu zdůraznil, že jedině Německo může zachránit světovou civilizaci před bolševismem. "Příkazem dne je totální válka!" zvolal. Nakonec ho lidé vynesli triumfálně na ramenou. byl to namahavý výkon - do deníku si napsal, že shodil tři a půl kila.

Propaganda čili ohlupování mas je věda, kterou rozvinul Goebbels. Nakonec i on sám uvěřil tomu, co hlásal, a proto s celou rodinou spáchal sebevraždu několik hodin před tím, než do bunkru v centru Berlína vstoupili rudoarmějci. Není bez zajímavosti, že z jeho odkazu dodnes těží určití politici, byť někdy možná i nevědomky. Některé jeho rady si u nás zřejmě vzala k srdci pověstná dvojice Paroubek-Rath.

Se svolením autora převzato z www.karelpacner.cz