23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


GLOSA: Zraněný lev zařval

3.1.2017

O čem svědčí americko-ruská přestřelka

Anglický výraz overkill označuje přepjatou reakci. Uvidíme, zda se mezi takové zařadí i Obamova odveta za ruské hackerské útoky. Ty zasáhly americké počítačové sítě a měly ovlivnit volby ve prospěch Donalda Trumpa. Ale o čem svědčí v širším společenském vnímání? Jaké reakce na ně jsou adekvátní? To už jsou jiné otázky.

Barack Obama vyhostil 35 diplomatů Ruska. To odráží víc než jen gesto zraněné supervelmoci. Končící prezident udělal krok, s nímž jeho nástupce nesouhlasí, a není to krok jediný. Svědčí to o nejistotě ve vedení země v době předávání moci, tedy o něčem, co by supervelmoc typu USA měla skrývat. Jenže teď i Obamovi fandící web Spiegel Online přináší článek s titulem „Obamův otrávený dárek Trumpovi“.

Pro jistotu to napišme úplně polopatě. Supervelmoc typu USA nemůže nechat hackerské útoky proti sobě bez povšimnutí. Ale příliš okatá reakce vyvolává dojem, že spor o politické gesto je důležitější než reálný problém – tím je zranitelnost amerických počítačových sítí.

Našinec si dovede představit, jakými argumenty může reagovat Rusko: i kdyby byla pravda, že ruští hackeři s posvěcením své vlády ovlivnili americké volby, je to vlastně totéž, jako když Washington ovlivňoval změnu režimu na Ukrajině nebo jako když NSA šmírovala celý svět. Může být jedno šmírování a ovlivňování v pořádku a druhé ne?

Závažnější je, že argumenty stejného typu ožívají i na Západě. A nelze říkat, že každý, kdo má pro ně pochopení, je agent Moskvy: třeba všichni voliči Donalda Trumpa či Miloše Zemana. Právě proto může Obamova tvrdá reakce působit i jako overkill – s tím, že samotnému Rusku moc neublíží, ale jeho přepjatou démonizaci nahlodá.

LN, 31.12.2016