18.1.2019 | Svátek má Vladislav


GLOSA: Žít s jiným srdcem

5.12.2017

Po půlstoletí se přelomová operace stala rutinou

Před 50 lety, 3. prosince 1967, provedl chirurg Christiaan Barnard v Kapském Městě první transplantaci srdce. Zdařila se, ač pacient po třech týdnech zemřel na zápal plic. Její význam plně docení asi jen ten, kdo si pamatuje tehdejší mediální senzaci a srovná ji s dnešní transplantační rutinou. Běžný občan ani neví, kolik transplantací srdce se provádí jen v Česku (ročně kolem osmdesáti), natož ve světě. Nebo že u nás žije člověk, který má cizí srdce už třicet let.

Skeptici, kteří skuhrají nad úpadkem západní civilizace, často argumentují přistáním na Měsíci. Ten neuvěřitelný úspěch z 20. července 1969 se podařilo zopakovat naposled v prosinci 1972, ale dalších 45 let už ne. Nedokládá to úpadek? Řekněme rovnou, že ne. Spíše změnu civilizačních priorit.

Jedna historická vlna přinesla v závěru 60. let víc zásadních událostí. Vedle přistání na Měsíci první transplantaci srdce či spuštění zárodku internetu (říjen 1969). Chceme-li tuto civilizaci dehonestovat, sáhneme po technologii kosmických letů. Vždyť tři čtvrtě století, od časů von Brauna a jeho raket V-2, používá v principu týž chemický pohon. Vždyť 45 let lidé na Měsíci nebyli a nejmladšímu z těch, kteří se po něm prošli, je 82 let (Charles Duke). Ale podíváme-li se na jiné oblasti a priority, na medicínu, biologii, informatiku či komunikaci, vidíme zcela jiný obrázek. Obrázek transplantací životně důležitých orgánů, které jsou dnes už natolik rutinní, že o nich média ani neinformují. Obrázek lidí komunikujících skrze mobilní telefony či internet i v tak odlehlých a chudých zemích, že by si to prognostici před půlstoletím ani nedokázali představit. Nelámejme nad touto civilizací předčasně hůl.

LN, 2.12.20173 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.