24.4.2024 | Svátek má Jiří


GLOSA: Vykázat a dokázat

23.7.2018

Tak měli Britové hájit „kauzu Skripal“ už v březnu

Vojáci, říká velitel jednotky v poušti, mám dvě zprávy. Nejdřív tu špatnou: musíte naplnit tisíc pytlů pískem. A teď tu dobrou: písku je tu dost. Tyto vtipy jsou stařičké, ale situace, které je evokují, se opakují stále. Třeba teď v Británii. I ten, kdo Británii obdivuje, pociťuje nad zprávami o „kauze Novičok“ rozpaky. I nad těmi posledními.

Britská policie identifikovala útočníky na bývalého špiona Skripala a jeho dceru. Ač neuvedla plná jména, sdělila, že pachateli byli Rusové, což doložily záznamy videokamer i seznamy lidí, kteří v tu dobu přicestovali do Británie. Skvělé, chtělo by se zatleskat, konečně je tu pevný argument, ale…

Dobrá zpráva říká, že už jsou důkazy. Špatná zpráva ale vyzývá k otázkám: Proč jsou důkazy až teď, když útok na Skripalovy se odehrál v březnu? Přece musely být k dispozici už tehdy. Jinak by Británie – a její spojenci včetně Česka – nevyhostila tolik ruských diplomatů. Ale šťoural se logicky ptá: Když byly důkazy vedoucí k vyhoštění ruských diplomatů k dispozici už v březnu, proč je britské úřady zveřejňují až teď? Proč až teď naplno a s jistotou, že „to byli Rusové“, když si po útocích džihádistů dávají pozor, aby se nezmínily o muslimech či islámu? Proč po dalším zásahu novičokem v červnu, kdy zemřela Britka ve městě Amesbury, nenásledovalo ani zevrubné vysvětlení úřadů, ani vyhoštění ruských diplomatů?

Nejde o to přesvědčit ruské úřady. Ty nikdo nezviklá v přesvědčení, že Rusko s tím nemá nic společného. Že i kdyby za tím činem Rusové stáli, podle Moskvy to mohla být nanejvýš nějaká osobní msta. Spíš jde o posílení vlastní britské věrohodnosti – věrohodnosti státu, vlády, úřadů i elit –, že to, co říkají, se opírá o fakta a důkazy, nikoliv o přání. To, co bylo zveřejněno ve středu, je zpráva přesně toho ražení, jaká měla předcházet vyhoštění diplomatů. Měla být zveřejněna v březnu, ne v červenci. Aby se na webu neobjevovaly vtipy o způsobu informování britských tajných služeb v tomto duchu: „Je pravda, že Ivan Ivanovič si koupil nové auto? Ano, je to pravda. Jenže to nebyl Ivan Ivanovič, ale Sergej Sergejevič. A nekoupil si nové auto, nýbrž mu ukradli staré kolo.“

LN, 20.7.2018