29.3.2024 | Svátek má Taťána


GLOSA: Vietnam v Sýrii

7.10.2016

Rusko-americká roztržka upomíná na staré hrozby

Byly doby, kdy média často citovala výrok německého ministra obrany: „Naši svobodu bráníme i na Hindúkuši,“ řekl Peter Struck v březnu 2004. Byly to časy, kdy Západ si podobnými výroky vymezoval pole působnosti a expediční sbory posílal do Afghánistánu i jinam. Nikoho moc nezajímalo, že Putinovo Rusko to pokládá za vymezování se Západu i vůči němu. Teď se naopak Rusko vymezuje samo vůči Západu. Tak lze vnímat pondělní zprávu, že Moskva pozastavuje rusko-americkou dohodu o ničení zásob plutonia. A jako reakci lze vnímat americké rozhodnutí přerušit komunikaci s Ruskem ve snaze o dosažení příměří v Sýrii.

Zásadní změna okolností. Hrozba pro strategickou stabilitu. Neschopnost USA dostát závazkům. Nezbytnost přijmout bezodkladné kroky na obranu bezpečnosti Ruska. Tyto argumenty pronesl v pondělí Vladimir Putin. Podobají se víc tomu, co říkal německý ministr Struck, nebo tomu, co říkali ruští vůdci v dobách, kdy byli generálními tajemníky? Pamětníka napadá odpověď hned. A teze o nové studené válce dále posiluje.

Těžko říci, jak se rusko-americká roztržka projeví konkrétně v Sýrii, ale zřejmě každá velmoc podpoří ty své – Moskva Asadovy vládní jednotky a Washington umírněné rebely, které však jen těžko rozlišuje od neumírněných. Jakkoliv se o krveprolití v Sýrii až dosud mluvilo jako o občanské válce, mohla by získat rysy války zástupné (proxy). Takové jsou známé z doby, kdy si Západ a Východ nevyřizovaly účty na železné oponě, ale ve Vietnamu, Nikaragui, Angole či jinde ve třetím světě. Měly jednu výhodu: mír nezáležel na místních ideolozích, leč na dohodě mocností. Ale že to tak bude i v sektářsky rozdělené Sýrii, na to by nikdo nevsadil.

LN, 5.10.2016