25.4.2024 | Svátek má Marek


GLOSA: Ve vesmíru eurovoleb

6.3.2019

Proč vidí své šance i malé party ze sociálních sítí

Máte-li vsadit na to, že nějaká malá strana získá mandáty ve volbách do sněmovny či Senátu, tak váháte. Znáte přece případy, kdy malí těsně propadli či naopak těsně překročili pět procent. Ale volby do Evropského parlamentu se vymykají. Už proto, že území celého Česka tvoří jeden volební obvod a účast bývá nízká, takže lze uspět i s malým počtem dobře motivovaných hlasů. Ukázkou jsou Svobodní, řazení mezi skutečně malé party, ještě daleko pod TOP 09, lidovce či STAN. Kdybyste sázeli na jejich úspěch ve volbách do sněmovny či Senátu, zlomíte nad nimi hůl. Ale v eurovolbách před pěti lety získal mandát Petr Mach.

Takové úvahy se honí hlavou, přijde-li řeč na voliče v kampani před eurovolbami letos v květnu. Jistě, voliče hlavního proudu moc neberou, těžko říci, kolik jich vůbec přijde. Ale argument o síle nevelkých, leč dobře motivovaných part může platit. Stejně jako argument o jednom volebním obvodu, kde lze rozvíjet velká celostátní témata – pro běžné voliče jinak odtažitá – i na venkově. Právě těmto podmínkám vyhovují voliči trénovaní ve virtuálním světě sociálních sítí a médií.

Skončily časy, kdy Facebook byl pokládán za nástroj kulturní levice. Její úspěch inspiroval i soupeře. Když zjistili, jak lze uspět s pocity, s tím, jak se kdekdo stylizuje do oběti diskriminace, razí na Facebooku svou agendu i své stesky. „O svůj podíl na lákavé diskriminaci se hlásí i pravice s pojmy jako christianofobie,“ píše německý novinář Matthias Heine. „V zápase o kulturní hegemonii to není první taktika převzatá od nepřítele.“ Jde-li o volby, tito zápasníci mají největší šanci právě v klání o Evropský parlament.

LN, 5.3.2019