27.5.2018 | Svátek má Valdemar


GLOSA: Ve stínu hrozby

10.2.2017

Proč si Kaczyński náhle rozumí s Merkelovou

Mnozí si teď myslí, že chod světa opět určují ti velcí, mocní a chlapáčtí – prezidenti Trump, Putin a Si. Někteří se toho děsí coby zániku svého světa. Jiní to vítají coby zemětřesení, jež konečně dorazí zkostnatělou EU. Jenže realita nemusí být až tak černobílá. Ukázala to včerejší cesta Angely Merkelové do Polska.

Polsko je ideovým protipólem Německa. Ztělesňuje odklon od liberální demokracie k hodnotám národním, tradičním, ba reakčním, jak říkají pokrokáři. Tedy k takovým, které by měly ladit se světem Donalda Trumpa. Naproti tomu Německo ztělesňuje až bláznivou otevřenost vůči muslimům a odpor jak k hodnotám národním, tak ke světu Donalda Trumpa i Jarosława Kaczyńského. Jak je tedy možné, že kancléřka Merkelová se spokojeně sešla s premiérkou Szydłovou i samotným Kaczyńským, který žádnou ústavní funkci nemá?

Možná je za tím zrcadlo, které Evropě nastavuje prezident Trump. V tomto zrcadle už americké ručení za bezpečí Evropy není tak jisté jako dřív. V tomto zrcadle i Kaczyński zapomíná, že ještě nedávno Merkelové vyčítal imperiální pudy Německa v EU – což jí vyčítá i Trump. V tomto zrcadle i Kaczyński uvažuje, že pro Polsko bude jistější Německo Angely Merkelové než eventuální Německo Martina Schulze – to by se sice vymezovalo vůči Trumpově Americe, ale více by chápalo Trumpovu otevřenost k Putinově Rusku. Jistě, jsou to jen spekulace, ale objasní, proč Kaczyński listu Frankfurter Allgemeine Zeitung řekl, že „paní Merkelová by pro nás byla tím nejlepším“. Přes veškerý alarmismus poslední doby může jeden získat dojem, že zrcadlo nastavené Trumpem Evropě začíná působit na její pud sebezáchovy.

LN, 8.2.2017Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Diskuse


S. Ševeček
23:23
10.2.2017

R. Morava
15:06
10.2.2017

A. Alda
10:26
10.2.2017

A. Alda
10:28
10.2.2017

počet příspěvků: 8, poslední 10.2.2017 11:23

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.