15.12.2018 | Svátek má Radana, Radan


GLOSA: U nás by to jako v Americe asi nešlo

26.5.2017

Tak jsem si vám nedávno přečetl, že v New Yorku začali vyrábět Trumpovy sušenky. Doslova se v té zprávě píše toto:

Zákazníci je nechtějí jíst, ale ničit. Zdařilý marketingový tah vymyslela spolumajitelka newyorské kavárny prodávající sladké pečivo Sarah Silvermanová. Začala péct sušenky s podobiznou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Dobroty jdou skvěle na odbyt, ale Newyorčané je nejedí, nýbrž ničí! I tak se totiž dá vyjádřit svůj názor na současnou politickou situaci. V jednom z nejlidnatějších měst světa si prostě o kontroverzním politikovi nemyslí nic hezkého. „Měsíc před otevřením pekárny mi prostě takhle myšlenka přelétla přes nos, tak jsem to raději progooglovala, protože mi to přišlo tak jednoduché. Zrovna totiž probíhaly volby. Jenže v den otevření k nám nikdo nepřicházel, a tak dal tatínek Trumpovy sušenky ven před obchod. A najednou bylo narváno,“ usmívá se spolumajitelka obchodu Silvermanová, která na to konto začala vyrábět sušenky i s jinými obličeji, jako je například Hillary Clintonová. Sušenky s Trumpovým obličejem se ale staly hitem a jsou nejprodávanější. Jenže Sarah by nenapadlo, že by je nikdo nejedl! „Pár lidí nám poslalo videa, jak sušenku ničí, zahazují, dupou na ni nebo ji jedí jako nějaká monstra. Nemyslím si, že si uvědomují, kolik je zatím práce, ale když je kupují, tak mi to vlastně nevadí,“ svěřila se Reuters mladá žena. Vyrobit 40 sušenek ale trvá celé dva dny. Aby sušenka vůbec vznikla, pracují na ní tři pekaři.

Je to zajímavý způsob vyjádření politického názoru, jakkoli s tím nemusíme souhlasit. Američané ovšem mají výhodu v tom, že rozdílné emotivní reakce vzbuzuje v podstatě pouze Trump. Já například jsem osobně rád, že byl zvolen.

Ale napadlo mě, že by se tento příklad s pečením sušenek v podobě politika (a třeba jejich veřejným ničením na demonstracích) mohl uplatnit v našich českých poměrech. Jednak by to mohlo pomoci českému zemědělství a podnikání (pekárny) a jednak... a v tu chvíli jsem si uvědomil, že by to nešlo.

My totiž nemáme v našich českých poměrech pouze jednoho politika, který by byl u jisté části obyvatelstva nenáviděn. My jich máme hrozně moc, rozhodně daleko více než Američané. V tom jsme hodně před nimi.

A v tomto případě by nějaké veřejné ničení sušenek nemělo smysl. Na náměstích by zůstaly pouze kupy rozdrcených sušenek, tedy jakéhosi prášku, který by nebylo lze identifikovat. Nastoupit by museli sami drtiči a označovat ony kupy tabulkami s textem TOHLE BYL... Když jsem si spočítal, kolik druhů tabulí by bylo nutno vyrobit (podle diskusí na různých internetových stránkách) došel jsem k hrozným číslům. Takže ještě mimo zemědělců by neuvěřitelně vydělali i výrobci tabulí...a bezdomovci, kteří by po nocích chodili na drcené sušenky. Jim jediným by možná bylo jedno, čí podobu před drcením nesly.Diskuse


S. Rehulka
14:36
26.5.2017

R. Langer
8:15
26.5.2017

P. Dvořák
6:56
26.5.2017

P. Dvořák
6:58
26.5.2017

M. Valenta
10:01
26.5.2017

Z. Lapil
11:34
26.5.2017

P. Dvořák
14:03
26.5.2017

Z. Lapil
14:44
26.5.2017

počet příspěvků: 8, poslední 26.5.2017 02:44

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.