22.10.2016 | Svátek má Sabina


GLOSA: Ti poslední

2.3.2016

Kolik takových, jako je Ladislav Mácha, ještě žije?

Některé historické epochy se ozřejmují tím, když zemře jejich poslední účastník či svědek. Před týdnem například zemřel Samuel Willenberg, poslední z těch, kteří přežili nacistický lágr Treblinka. Anebo tím, když si uvědomíme, že žije právě už jen ten poslední. K nim patří poslední československý parašutista z druhého odboje Jaroslav Klemeš (94). Či poslední žijící žalobce z norimberského tribunálu Benjamin Ferencz (95). Anebo Richard Churchill (94), poslední žijící účastník tzv. velkého útěku ze zajateckého tábora Stalag v březnu 1944.

Ale patří sem i poslední žijící padouši. Třeba takoví, jako je Ladislav Mácha, jeden z vrahů faráře Toufara. Je těžké říci, zda je skutečně posledním žijícím mučitelem z éry československého stalinismu, anebo zmínka o něm jen budí takový dojem. U nás není profesionálně působící organizace typu Střediska Simona Wiesenthala, která by osudy těchto lidí systematicky sledovala a rok co rok by vydávala jejich aktualizované soupisy. Wiesenthalovo středisko se zabývá oběťmi i pachateli holokaustu, má světové renomé i světový záběr. Stalinismus – jeho oběti i pachatelé – tak atraktivní téma jako holokaust prostě není. U nás ani ve světě.

Je to škoda. Jsme pak odkázáni na jednotlivá úmrtí, nekrology v médiích a následné vlastní úvahy, kolik takových ještě žije (před třemi lety se tak připomněl zločinný prokurátor Karel Vaš, 96). Anebo na lidi či spolky, kteří o obětech i pachatelích informují jen z vlastního zájmu a vůle, na takové, jako je třeba Miloš Doležal či Post Bellum. Můžeme si říkat, že takto začínal po válce i Simon Wiesenthal. Ale bylo by lepší, kdyby svůj díl aktivity převzal i stát.

LN, 27.2.2016Prodávání dětského oblečení ještě nebylo rychlejší
Prodávání dětského oblečení ještě nebylo rychlejší

Vyfoťte, vystavte, prodejte. Jednoduše přes mobilní aplikaci Bazaru eMimino.cz

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.