18.1.2017 | Svátek má Vladislav


GLOSA: Stánky, domy, dómy

15.1.2014

Thajský zápas o společenskou reformu, zima 2013-2014

"Bét/Bajit" znamená hebrejsky "dům". Na Khao San Road (nejznámější ulici v thajském Bangkoku a jeho neoficiálním turistickém centru) vyskákaly přes rok hebrejské nápisy! Výsledkem jsou trojjazyčná označení thajsko-anglicko-hebrejská, někde dokonce jen dvojjazyčná označení thajsko-hebrejská. Nejčastěji v nich figuruje jako součást různých složenin právě hebrejské slovo "bét" či "bajit". Co všechno se tu jen hrdě nenazývá domem! I krámky stlučené z tyček a prken. Přednostně ale vnímám a oceňuji onen drajv, onu ambici k opravdovému, tj. zděnému domu se časem propracovat…

Martin Heidegger uvedl etymologicky do souvislosti německý výraz "der Bau" (stavba) a hebrejský výraz "bét/bajit" se slovesem "ich bin", totiž "jsem". Právě o bytí či nebytí thajské společnosti v dosavadní podobě se nyní zápasí a hraje (demonstrace mají převážně formu lidové veselice, k níž nedílně patří hudba). Transformace se nemůže netýkat ani ekonomiky. Na Khao San Road nově stojí opatřen thajsko-hebrejským nápisem krámek, jehož existenci jsem loni na přelomu roku, kdy jsem tu strávil celkem tři dny, nezaznamenal. Vsadil bych botky, že tam loni nebyl; tento typ obchodů totiž vyhledávám a obrážím přímo náruživě. Knihkupectví. A ejhle, o pár ulic dále, opatřeno nápisem pouze thajským, knihkupectví další. Ani toho jsem si loni nepovšiml… Reportér Ryszard Kapušciňski si před časem posteskl, že v dynamicky se rozvíjejících asijských ekonomikách jako by pro knihkupectví nebylo místa – v celé Jakartě nenašel ani jediné. Bangkok začíná tento trend, zdá se, postupně korigovat.

Stánky lze "rozbít" (ve smyslu postavit) i sbalit ze dne na den. Vedle pružnosti a přizpůsobivosti však v současnosti v Bangkoku stejně jako v Praze běží hlavně o vytváření tzv. znalostní ekonomiky. To mimo jiné obnáší návrat ke kontinuitě, tradici. K moudrosti z generace na generaci předávané, zachycená převážně v knihách, jež jsou uchovávány v domech. A dómech, tj. chrámech.BMW X3 xDrive30d 2011 ·...
BMW X3 xDrive30d 2011 ·...

r.v. 2011, naj. 61 729 km, diesel
700 000 Kč (s DPH)

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.