24.4.2024 | Svátek má Jiří


GLOSA: Spiklenecké teorie

26.9.2013

Zajímají mě a sleduju je a jsem jejich tak trochu sběratel. Mám doma i encyklopedii spikleneckých teorií. S velkým pohnutím jsem onehdy zařadil do sbírky teorii o tom, jak si mocní tohoto světa potajmu budují základnu na Měsíci, podle jiné varianty si ji stavějí na Marsu. Můj ty smutku, vždyť o tom píšu už dvacet let, mám celý Arkadský cyklus povídek a románů o komunitě vybudované na Měsíci. Musel jsem si vyřešit otázku, proč by někdo chtěl bydlet na Měsíci. Kvůli romantice a slávě?Možná Karel Pacner aPavel Toufar dovedou vyjmenovat všechny americké astronauty, kteří pošlapali měsíční prach. Kvůli surovinám a těžbě nerostů? Surovin je na Zemi víc, než kdy budeme potřebovat. Je jediný důvod, proč se odstěhovat na Měsíc: náboženský a ideologický fanatismus pozvolna činí život na Zemi obtížnější až k nesnesitelnosti. Fanatici islamismu z jedné strany a fanatici politické korektnosti ze strany druhé, příliš velký nápor na žaludek! Odstěhujme se na Měsíc a snažme se uchovat si to nejcennější, totiž zdravý rozum a svobodu.

Zpět ke spikleneckým teoriím. Taky jsem jednu pěknou vymyslel a tímto ji dávám do oběhu. Inspirovalo mě rozhodnutí brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové zahájit řadu technických kroků, jež by vedly k osamostatnění brazilského internetu a jeho ochraně před slídivýma očima amerických tajných služeb. Zatím je to nejvíce hysterická odezva na aféru vyvolanou třicetiletým Edwardem Snowdenem, který vynesl do ciziny dokumenty dosvědčující, že americká Národní bezpečnostní agentura sleduje provoz po internetu po celém světě. Kdo má hrdlo ke křičení, křičí, jak je ta svoboda ohrožena.

Ale co když je to spiknutí? Fígl, tah ve zpravodajské hře?

Nepotřebovali jsme žádného Edwarda Snowdena, abychom věděli, že se tajné služby americké i ruské a čínské a kdejaké jiné dokážou nabourat do kteréhokoli zvenčí přístupného informačního systému. Podívejte se na kterýkoli z dílů filmového Bourneova cyklu. Tam je to pořád. Koho chce tajná služba uvidět a uslyšet, má ho v krátké chvilce jako na talíři. No a teď přijde pan Snowden a uteče do Moskvy a posílá do Guardianu a New York Times tajné materiály dosvědčující, že to, co jsme viděli v kině, je fakt.

Co když je to úvodní tah velké zpravodajské operace, nazval bych ji Vyhánění hadů z děr. Vždyť ten světový internet, americký jako brazilský jako český, opravdu používají šmejdi s jedovatými zuby. Jsou zalezlí, komunikují ve skrytu, jejich šepoty špatně slyší i Snowdenova rodná NSA. Takže NSA vyšle Snowdena, aby pořádně nahlas zatleskal rukama, zadupal a volal "kšá, kšá", a šmejdi s jedovatými zuby se vyděsí a začnou se hemžit a stěhovat a panikařit a dělat chyby a Snowdenova NSA to pěkně sleduje, jako když se raci polekají a vylezou z bahna a zpod kořenů, kde jim byly vidět jenom fousy.

Že je to pěkná spiklenecká teorie? Když tak po sobě tyhle řádky čtu, říkám si, co když to není žert napsaný do pondělníku, ale skutečnost?

No, jestli mě v tomhle týdnu přejede auto, budete vědět, na čem jsme.

LN, 23.9.2013