18.4.2024 | Svátek má Valérie


GLOSA: Sbohem a Ussuri

14.9.2018

Putin ukazuje Trumpovi, že s Čínou umí být přítel

Máme se bát? Spustit poplach před přípravou Ruska na válku? Pokládat se za její možný cíl? Nic z toho, tedy nic, co překračuje dosavadní míru. Rusko včera zahájilo největší vojenské cvičení od pádu komunismu. Zúčastní se ho 297 000 vojáků, 36 000 tanků, 1000 letadel, 80 námořních lodí. Ty ohromující počty překonávají cvičení Západ 1981, největší z éry Varšavské smlouvy (150 000 vojáků). Daleko překonávají manévry NATO, též největší od konce studené války, které v říjnu přivedou do Norska 40 000 vojáků. Ale skutečný význam cvičení Východ 2018 je v něčem jiném.

Má demonstrovat politické odhodlání a sílu. Celé cvičení se odehraje na východ od Uralu, zcela mimo Evropu, zato se ho poprvé v historii účastní čínští vojáci (ano, vojáci, nikoliv jen pozorovatelé). A na jeho okraj se ve Vladivostoku sešli lídři Putin a Si. Tak tohle tu nebylo přes půl století.

Chce-li tím Rusko něco demonstrovat, tak ne své ambice ve střední Evropě, ale spíš vzdor vůči Trumpově Americe. Když v zimě 1969 začaly sovětsko-čínské přestřelky na řece Ussuri, bylo to poprvé, kdy na sebe stříleli vojáci dvou zemí východního bloku. Do Bílého domu právě nastupovala parta Richarda Nixona a Henryho Kissingera – a během pár let dostala komunistickou Čínu na svou stranu. Teď se mluví o tom, že Trumpova Amerika chce dostat na svou stranu pro změnu Rusko vůči stále asertivnější Číně. Leč cvičení Východ 2018 ukazuje, že by to nebylo vůbec snadné (respektive laciné).

Aniž by člověk musel propadat temným vizím, vzpomene si na Orwellův román 1984. V něm proti sobě bojují Eurasie, Eastasie a Oceánie, v dnešní analogii Rusko, Čína a Amerika. Teď nemusí hned hrozit orwellovská totalita. Spíše jde o to, že v téhle před očima se odehrávající paralele není místo pro Evropu. Jakkoliv je Rusko vůči ní chudé a nerozvinuté, porovnejte výše uvedené počty ruské bojeschopné techniky s tím, co říká provokatér Thilo Sarrazin: Německo má v bojeschopném stavu jednu ponorku, 20 stíhaček a 50 tanků. A teď se ptejte: Má smysl zakládat evropskou armádu?

LN, 12.9.2018