24.4.2024 | Svátek má Jiří


GLOSA: Sbohem a stereotyp

24.11.2018

Poprvé se Židé cítí bezpečněji na východě Evropy

Úkolem pokrokářů je bořit stereotypy. A daří se jim to. Daří se třeba narušovat stereotyp, že manželství může být jen svazkem muže a ženy. Ale pak jsou tu stereotypy, které se narušují samy pokrokářům navzdory. Příkladem je stereotypní argument, že čím otevřenější společnost je, čím víc lidí jiných kultur přijímá, tím lépe a bezpečněji se v ní cítí menšiny. A že to ilustrují evropští Židé, kteří se cítí lépe na západě Evropy než na východě poznamenaném temnou minulostí i populistickou, xenofobní a antisemitskou přítomností. Je to tak skutečně?

Tak nějak se ví, že příliv muslimů do západní Evropy to narušuje. Ale teď je to podloženo čísly. V úterý byl zveřejněn průzkum, který v Evropě prováděl Americký židovský spojený distribuční výbor známý jako Joint či JDC. Veden vzestupem antisemitismu se vyptával evropských židovských elit (lídrů samospráv, intelektuálů, rabínů, akademiků, ředitelů škol, nevládních aktivistů i filantropů) a zjistil zhruba toto.

Zaprvé. Alarmismus není namístě: 83 procent židovských elit se cítí v Evropě bezpečně a 76 procent na odchod z ní nepomýšlí. I když poprvé se v těchto průzkumech (předtím byly prováděny v letech 2008, 2011 a 2015) ocitl boj proti antisemitismu mezi jejich prioritami.

Zadruhé. Nápadný je ovšem rozdíl mezi východem a západem Evropy. Antisemitismus bere za vážnou hrozbu 63 procent židovských elit na západě, na východě jen 38 procent. Na západě se obává terorismu a násilí proti Židům 47 procent elit, na východě jen 22 procent. „Před sto lety byl západ Evropy bezpečným přístavem,“ říká šéf projektu Marcelo Dimenstein, „teď je to naopak.“ Připisuje to „demografické změně západní Evropy a vzestupu radikálního islámu“.

„Obavy Židů o bezpečí jsou vyšší na západě než na východě Evropy. Je to historický obrat,“ zní podtitul článku v listu The Jerusalem Post. Dokládá, že jisté stereotypy opravdu neplatí. I ty, které hlásá pokroková levice.

LN, 22.11.2018