28.3.2017 | Svátek má Soňa


GLOSA: S kultem zdraví

3.6.2014

Dožili jsme se éry, kdy i svačinu doporučuje stát

Až budou po staletích archeologové (předpokládejme, že elektronické záznamy se nedochovají) zkoumat naši civilizaci, narazí na pár oříšků. Třeba ty betonové kádě podél frekventovaných ulic, v nichž se vysazují stromy jako protihluková bariéra. K čemu mohly sloužit? Archeolog tápe, ale pak zajásá a napíše monografii, v níž naši společnost nazve kulturou betonových sarkofágů. Každý přece zná kulturu popelnicových polí či kulturu lineární keramiky.

Dejme tomu. Ale pronikne-li archeolog až k naší papírové dokumentaci, bude tápat stejně, ač vybaven slovníkem úřední češtiny z počátku 21. století. Jak mohla civilizace schopná velkolepých betonových staveb (k ruinám Barrandovského mostu i Paláce kultury vedou naučné stezky) i letů do vesmíru (ruiny Kennedyho střediska ještě vykukují z floridského močálu) vydávat oficiální doporučení typu Zdravá školní svačina?

Aby bylo jasno, to není vysmívání. Lékaři a Státní zdravotní ústav to myslí bezpochyby dobře a mají pro to závažné důvody. My, kteří se blížíme seniorskému věku, si můžeme vývoj osvěžit z vlastních vzpomínek. Na to, jak jsme se stravovali nezdravě. Jak jsme místo oběda chodívali za školu kouřit a na gymnáziu do hospody. A tak dál. Přesto bývali ve třídě tak dva žáci se sennou rýmou (jak se říkávalo), kdežto dnes alergie pronásledují značnou část ročníku. I tehdy každý tušil, co asi obnáší zdravá strava, ale stát to nestanovil vyhláškou.

Civilizace prostě pokročila, ale jisté pudy si uchovává. Dříve podléhalo přísné kontrole, co člověk dělá v kostele i posteli, ale o stravování se nikdo nestaral. Dnes je státu fuk, co kdo s kým dělá v kostele i posteli, zato strava a zdraví je předmětem kultu a dohledu úřadů. Symbolem ďábla už není hereze, rouhání či nemanželský sex, ale vypouštění CO2, kouření, konzumace cukru, soli, limonád, smažených brambůrků a vůbec tuků. Staromilce může uklidnit, že módy se mění, ale přísnost dohledu, karatelství i příkaznictví zůstává konstantní.

LN, 30.5.2014Renault Kadjar 1.6dCi 130k 4x4 INTENS  ...
Renault Kadjar 1.6dCi 130k 4x4 INTENS ...

r.v. 2016, naj. 18 552 km, diesel, 1. majitel
559 000 Kč (s DPH)

Diskuse


P. Papež
10:12
3.6.2014

P. Švejnoch
12:08
3.6.2014

Š. Šafránek
9:28
3.6.2014

Š. Šafránek
16:05
3.6.2014

počet příspěvků: 10, poslední 3.6.2014 04:05

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.