25.4.2024 | Svátek má Marek


GLOSA: S bičem hodnot

4.5.2018

EU chce podmiňovat přidělování podpůrných fondů

Země s polohou a zkušeností Česka by měla k Evropské unii i členství v ní přistupovat asi tak, jako František Palacký přistupoval k habsburskému impériu: kdyby Rakouska nebylo, museli bychom ho vytvořit. Je přece v českém zájmu být v uskupení s velkým vnitřním trhem a ochranou proti přetahování velmocí. Ale podobně jako v habsburské říši spěl vývoj k odstředivosti, totéž lze pozorovat i vůči EU. Další kapitola se začne psát, když Evropská komise představí rozpočtový výhled na období 2021–2027.

Je jasné, že z hlediska čistých příjmů budeme z členství profitovat méně než dosud. Logicky. Za prvé odchází čistý plátce Británie. A za druhé Česko relativně bohatne, tudíž získá nižší příspěvky. Komu se to nelíbí, de facto říká, ať zůstaneme mezi chudou částí EU. Ale ta změna se nemá opírat jen o účetnictví, nýbrž o jisté, řekněme převýchovné postupy. A tady se rýsuje jedna z příčin toho, proč ve zdejších průzkumech váha i přitažlivost členství v EU uvadá.

Evropská komise změní pravidla pro distribuci podpůrných fondů. A i když detaily nebudou zveřejněny dnes, leccos prosáklo do médií. Podle agentury Reuters budou příspěvky podmíněny dodržováním hodnot. „Jsou tu lídři, kteří flirtují s naprosto jinými hodnotami,“ řekl nejmenovaný činitel z milieu EK. Mířil tím na Polsko, Maďarsko a obecně státy Visegrádu. Háček je v rozdílu mezi pravidly a hodnotami. Jsou-li stanovena přesná pravidla, lze jejich dodržování měřit. I u nás odsuzované migrační kvóty sice odrážely jisté hodnoty, ale převáděly je do čísel a vymahatelných pravidel. Ale vymáhat hodnoty samy o sobě skrze přidělování dotací? To by byla novinka.

Je hodnotou samou o sobě podíl muslimů na populaci? Ne, ale šermuje-li se „hodnotami“, leckoho napadne i toto. Vymáhání nespecifikovaných hodnot může ve společnostech se zkušeností komunismu až příliš připomínat gumový pendrek na neposlušné – a tím i přikrmit odpor k EU.

LN, 2.5.2018