18.4.2024 | Svátek má Valérie


GLOSA: Ředitelé zeměkoule

6.6.2015

Patří Rusko do skupiny G7, nebo nepatří?

Summity skupin typu G7 či G20 nestrhávají lidi k obrazovkám. Agenda, jež o víkendu čeká na lídry USA, Kanady, Británie, Francie, Německa, Itálie a Japonska (G7), není tak třeskutá – ochrana moří, odolnost k antibiotikům, standardy obchodních řetězců, posílení role žen… A přece ta akce klade dvě důležité otázky: 1) Patří tam Rusko, nebo ne? 2) Jak velkou část světa a lidstva ti lídři zastupují?

G7 není organizace, ale „jen“ prestižní síť. Když roku 1998 přijala Rusko (vznikla G8), dala tím najevo, že ho bere mezi elitu a „ředitele zeměkoule“. A když ho loni, po anexi Krymu, suspendovala, dala tím najevo, že Rusko do elity nepatří: právě před summitem, jenž měl být v Soči, ale pak byl v Bruselu. Ruskou prestiž to postihlo víc než sankce. Jak říká kancléřka Merkelová, vyloučení Ruska z G8 je silnou zbraní Západu.

Oficiální linie států G7 za tím stojí. Ale širší debata tak jednoznačně nevyznívá. Sílí hlasy, že má-li Západ dohodnout modus vivendi s Ruskem, nepovedou k tomu sankce, ale komunikace. Střetávají se dvě pozice. Ta první tvrdí, že i Ukrajině se více pomůže tím, bude-li Západ jednat s Ruskem. Ta druhá namítá, že kdyby byl zván Putin, aniž by nejprve prokázal vstřícnost (zastavil vojenskou podporu rebelů na Ukrajině), Západ by tím sám podřízl své hodnoty i pravidla. To je silný argument a na oficiální úrovni jasně převažuje. Ale otázka zní, nakolik ještě skupina G7 drží v rukou otěže zeměkoule.

G7 zastupuje 14 procent lidstva. Ale stále víc se hlásí parta dvaceti nejsilnějších ekonomik (G20), zastupující 66 procent lidstva a 90 procent světového obchodu. Po anexi Krymu chtěla předsedající Austrálie suspendovat Rusko i z G20, ale překazily to vlády BRICS: státy jako Brazílie, Indie, Čína a Jižní Afrika jsou proti ostrakizaci Ruska. Co z toho plyne?

Západní G7 sice působí jako „ředitel zeměkoule“, ale své cíle dokáže prosadit jen na území obývaném, řekněme, šestinou lidstva. Chce-li více, hned se ozve výstraha před novým kolonialismem. I z toho těží Rusko. Nemusí se nám to líbit, ale je to tak vše, co s tím můžeme dělat.

LN, 5.6.2015