22.1.2018 | Svátek má Slavomír


GLOSA: Přichází přísnost

21.12.2015

Přestupkový zákon odráží manažerskou kulturu

Občas se říká, že stát je řízen jako firma. Že tradiční politickou debatu a souboj idejí stále více válcuje byrokratický a manažerský přístup. Dobrou ilustrací je novela přestupkového zákona, která ve středu večer hladce prošla prvním čtením ve sněmovně.

Sama novela přestupkového zákona je nesena racionalitou. Chce shrnout přestupky i jiné správní delikty, které je zatím nutné hledat v téměř 250 různých zákonech. Fakt, že se ta džungle projasní do jednoho zákona, je typickým znakem firemního způsobu řízení – jeho lepší stránky, jež vede k vyšší produktivitě i jednoduchosti v rozhodování. Ale firemní způsob řízení, promítne-li se do státu a společnosti, její pestrosti i spontaneity, působí až příliš paušálně. Máme-li to shrnout, novela přestupkového zákona připomíná zásadu „na prostý lid musí být přísnost“.

Tomu, že zpřísňuje sankce za ohrožování záchranářů a zdravotníků, zatleská asi každý. Případy, kdy jsou napadáni ti, kteří právě zachraňují lidské životy, působí téměř anticivilizačně a je dobře, že stát si na ně došlápne. Ale mají se paušálně s tím zpřísňovat sankce za urážky policistů a úředníků? Mají se zvyšovat pokuty za vzbuzování veřejného pohoršení?

Právě pohoršování patří k nanejvýš gumovým prohřeškům. O tom, zda jde o pohoršení, rozhoduje jen počet lidí, kteří se subjektivně cítí pohoršeni. A to, co je pro jednoho pohoršením, může být pro jiného happeningem či zajímavou provokací. Zkuste si ve svém okolí minianketu na téma skupiny Ztohoven: Považujete vyvěšení trenýrek na Hradě za veřejné pohoršení, nebo za povedený happening?

O čemsi svědčí fakt, že první čtení přestupkové novely prošlo bez velké pozornosti médií a veřejnosti. Alespoň ve srovnání s pozorností, jakou svého času přitahovaly lidovecký návrh „třikrát a dost“, „lex Řápková“ či veto, kterým novelu přestupkového zákona v červnu 2012 uzemnil prezident Klaus. Možná je to tím, že manažerská kultura pozornost nebudí ani po ní sama netouží.

LN, 18.12.2015Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Diskuse


J. Jurax
Hm
0:37
22.12.2015

M. Pechr
23:50
21.12.2015

K. Krejčů
15:13
21.12.2015

počet příspěvků: 3, poslední 22.12.2015 12:37

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.