22.4.2018 | Svátek má Evženie


GLOSA: Povolání - první muž

6.5.2017

Britský princ Philip se rozhodl odejít na odpočinek

Že někdo odejde do důchodu v 96 letech, není až takový unikát. Ještě koncem 19. století se do důchodu neodcházelo vůbec, neboť neexistoval sociální stát. Na oznámení britského prince Philipa zaujme spíše jiná věc. Celý dospělý život strávil v jednom jediném zaměstnání – jako manžel královny Alžběty. Dnešní doba si libuje v prvních dámách (first lady). Jejich příběhy plní časopisy. A v době genderové vyváženosti přicházejí ke slovu i první muži (first gentleman). Třeba takový manžel německé kancléřky Merkelové. Jenže princ Philip je v roli prvního muže už 65 let. Tím je unikátní v moderní historii, ba možná v dějinách vůbec.

I jiné panovnice vládly dlouho, ale jejich manželé nebyli tak dlouhověcí. Britská Viktorie strávila jako vdova posledních 40 let své vlády. Marie Terezie posledních 15 let (nicméně její manžel nebyl jen první muž, ale i římský císař). Další argument pro unikátnost prince Philipa. A teď už je namístě otázka. K čemu jeho role slouží? Co dokázal za 65 let po boku královny Alžběty? Upřímně řečeno, až na obligátní charitu toho moc nenajdeme. Je mimořádný pamětník. Muž narozený v roce 1921 nejen zažil druhou světovou válku, ale dokonce v ní sám bojoval – v námořnictvu. Ale hledáte-li něco, čím se princ Philip aktivně vymyká i teď, najdete vlastně jen vojáckou ráznost a politickou nekorektnost.

„Zůstanete-li tu déle, zešikmí se vám oči,“ řekl princ Philip britským studentům v Číně. „Zařídili jste se tak, že vás nesnědli,“ řekl témuž publiku v Papui – Nové Guineji. A spolkového kancléře Helmuta Kohla uvítal na veletrhu v Hannoveru slovy: „Dobrý den, pane říšský kancléři.“ Skoro by se dalo říci, že by padl do oka prezidentu Zemanovi.

LN, 5.5.2017denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Diskuse


M. Fuksa
15:00
6.5.2017

počet příspěvků: 1, poslední 6.5.2017 03:00

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.