21.4.2018 | Svátek má Alexandra


GLOSA: Polské boje

29.12.2015

V pondělí 28. prosince podepsal polský prezident Andrej Duda novelu zákona o Ústavním soudu, která vstoupí v platnost po čtrnácti dnech.

Na tom by samo o sobě nebylo nic divného, kdyby ovšem novelu neprovázely vášnivé spory. I její přijetí proběhlo nezvykle – v úterý před vánočními svátky ji pozdě večer přijal Sejm, tedy polská Poslanecká sněmovna, a to hlasy vládnoucí strany Právo a spravedlnost a strany Kukiz 15.

Opoziční poslanci ostatních stran opustili jednací sál. Hned ve středu novelu zákona o Ústavním soudu projednal Senát – a projednávání bylo bouřlivé, trvalo na plénu Senátu od šesti večer do půl třetí ráno. Hlasovalo se ve čtyři ráno a Senát novelu rovněž schválil.

Už rychlost, s níž byla novela přijata, svědčí o tom, že jde o něco mimořádného. Prezident Duda, zvolený za stranu Právo a spravedlnost, pak v pondělí v poledne vystoupil v televizi a mimo jiné prohlásil, že novela posiluje moc a nezávislost Ústavního soudu.

Problém je, že opozice a značná část veřejnosti si myslí opak: že novela podřizuje Ústavní soud vládnoucí straně. Názory právníků se různí, a občas je lze přičítat jejich různým politickým sympatiím.

Je potřeba také podotknout, že Ústavní soud, respektive způsob, jakým s ním zachází vládnoucí strana, byl během adventu příčinou – nebo možná spíš záminkou – mohutných demonstrací ve Varšavě i v dalších polských městech.

Nešlo jen o Ústavní soud: demonstrace byly striktně rozděleny na vládní a protivládní, a demonstranti zastávali postoj k Ústavnímu soudu i k dalším otázkám podle toho, zda jsou pro vládu Práva a spravedlnosti nebo proti ní.

Hluboké rozdělení polské politické scény i společnosti rozhodně se starým rokem nezmizí; je ještě mnoho otázek, v nichž budou mít Poláci i jejich reprezentace vážné důvody ke sporu. Jen připomeňme: je to svoboda médií, pravomoci tajných služeb, sociální politika a mnohé jiné problémy.

Preference strany Právo a spravedlnost ve výzkumech od voleb mírně poklesly a velmi známá polská socioložka Jadwiga Staniszkisová poukazuje na to, že se i v samotné straně, jejíž byla dlouholetou stoupenkyní, rýsuje rozkol.

Postup Práva s spravedlnosti hodnotí jako „demontáž systému v boxerských rukavicích“. Odpůrci Práva a spravedlnosti pak prostě mluví o konci demokracie.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Diskuse


J. Novák
12:32
29.12.2015

V. Čermák 376
13:26
29.12.2015

T. Kohout
15:39
29.12.2015

T. Czernin 251
20:28
29.12.2015

D. Krajíček
8:45
29.12.2015

P. Boublíková
6:14
29.12.2015

počet příspěvků: 11, poslední 29.12.2015 08:28

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.