20.4.2024 | Svátek má Marcela


GLOSA: Pohoda v kurníku

11.4.2012

Na Velikonoce mohou hospodyňky vykouzlit vajíčka z perníku. I obalená čokoládou a kokosem možná přijdou levněji než obyčejná od slepic. Recept na náhradní kraslice už koluje. Koledníci beztak radši panáčka nebo nějaký groš, takže svátky jara s cenově nafouknutými vajíčky už nějak přežijeme.

Slípky na dvorcích po zimním útlumu znovu nesou, na tuzemské nabídce vajec se přitom podílejí téměř polovinou. Jejich průmyslové kolegyně v klecích na zimní oddech nemají nárok. Ve vytápěných a osvětlených halách velkochovů musejí bez přestávky produkovat jako o život, aby po roce snášky skončily na porážce. Od letoška mají alespoň pár centimetrů životního prostoru navíc. Jenže v Bruselu asi nikdo nedocenil, co takové welfare udělá s evropským vajíčkovým trhem. Skoro polovině členských zemí nestačilo dvanáct let na to, aby slepice přestěhovaly do takzvaných obohacených klecí. Česko mezi ně nepatří, přesto si v obchodech vyjídáme unijní direktivu snad nejvíc. Čím to?

Tuzemští chovatelé sice od 1. ledna netrápí slípky v těsných klecích, větších si ale nepořídili tolik, aby udrželi stavy nosnic. Zatímco loni jich ke konci ledna chovali 4,1 milionu, letos ve stejnou dobu jen dva a půl milionu. To jsou čísla z ministerstva zemědělství. Jeho šéfovi Petru Bendlovi mělo být jasné, co vyvolá plošný zákaz dovozu od těch, kteří bruselskou směrnici nesplnili. Už řadu let si nevystačíme s domácí produkcí, navíc hlad po vejcích zasáhl celou unii. Zákaz dovážet neprospěl spotřebitelům, ale chrání chovatele. A ti se spolu s obchodníky snaží z mimořádné situace vytlouct, co se dá.

Větší pohoda českých slepic přijde podle ministerstva na 2,8 miliardy korun. Z toho zhruba třetinou – asi 970 miliony korun – přispějí na modernější technologie evropské a zčásti i národní dotace.

Oč lépe se budou mít nosnice, tím hůř pro lidi, kteří ve slepičárnách pracují. Francouzští vědci zjistili, že v chovech s lepšími podmínkami pro opeřence jsou zaměstnanci vystaveni většímu riziku respiračních nemocí. Slepice, které se více hýbou, více práší. Teď by měl Brusel ještě vyplácet bolestné chovatelům.

Týdeník EURO 14/2012, 2.4.2012