23.5.2017 | Svátek má Vladimír


GLOSA: Pohledem Mrazíka

5.11.2014

Kam míří rusko-ukrajinská dohoda o plynu

Dohoda o dodávkách plynu mezi Ruskem a Ukrajinou je typickou ukázkou něčeho, co lze posuzovat pomocí klišé o napůl zkonzumované lahvi.

Pro někoho je ta lahev poloprázdná. Dohoda sice Ukrajině umožní přečkat zimu, ale ani o píď nezmění to, co k ukrajinsko-ruskému nepřátelství vedlo: nemá vliv na status anektovaného Krymu ani na ruskou podporu separatistů v Donbasu. Je to prostě dohoda, jež má obelstít Mrazíka, jak se tradičně říká – hlavní ruskou zbraň ve válkách i mírových sporech.

Pro jiného je ta lahev poloplná. Poprvé za celý uplynulý rok rusko-ukrajinské zášti přichází ke slovu racionalita. Kdo tomu nevěří, ať si vzpomene na starší spory Ruska s Ukrajinou či Běloruskem o dodávky (a ceny) plynu. Tradičně se vyhrocovaly až na poslední chvíli k Novému roku, za tuhých mrazů. Letos byl spor vyřešen už v říjnu, kdy Mrazík teprve číhá. Úhrnem: dohoda byla uzavřena včas, v Bruselu, zprostředkoval ji eurokomisař Oettinger a posilují ji záruky Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. To není „čestné pionýrské“, ale věrohodný dokument. Jiná věc je, nakolik může být předzvěstí zásadnějšího rusko-ukrajinského smíru.

Tady jasná odpověď schází. Günther Oettinger (a to není Putinův muž ve stylu Gerharda Schrödera) tvrdí, že jde o první záblesk naděje pro řešení krize. Kéž by měl pravdu. Problém je ale v tom, že ani v samotné EU – natož v Evropě od Atlantiku po Ural – neexistuje na takové řešení společný pohled. Státy reprezentované, dejme tomu, Polskem vidí řešení v tom, že bude zastavena agresivita Moskvy a respektovány ukrajinské hranice z počátku letošního roku. Státy reprezentované, dejme tomu, Maďarskem vidí řešení v tom, že Západ se nějak domluví s Putinem, aniž by bral velké ohledy na Kyjev. Dohoda uzavřená v Bruselu nevylučuje ani jednu z těchto variant.

Hledáme-li pozici „tahounů EU“, čtěme tato Oettingerova slova: Dohoda bude zárukou evropské energetické bezpečnosti. To lze chápat trojím způsobem: 1) Oettinger už pokládá Ukrajinu za „naši“. 2) Bojí se, že bez dohody by Ukrajinu musela zásobit plynem sama EU. 3) Bojí se, že vyhrocený spor Moskvy a Kyjeva by ohrozil dodávky ruského plynu na západ Evropy. Zdá se, že 3) je správně, že pro „tahouny EU“ spočívá racionalita právě v tom. Raději se s Mrazíkem dohodnout předem než potom platit za jeho excesy.

LN, 1.11.2014Pro maminky, které potrápil zpropadený triple test
Pro maminky, které potrápil zpropadený triple test

Až si budete lámat hlavu nad tím, kam o prázdninách umístit své ratolesti, přečtěte si několik (uživatelkami) osvědčených tipů.

Diskuse


P. Dvořák
2:38
5.11.2014

P. Khail
5:31
5.11.2014

R. Langer
8:02
5.11.2014

I. Dekyský
8:12
5.11.2014

P. Lenc
8:14
5.11.2014

P. Khail
9:24
5.11.2014

V. Novák
9:34
5.11.2014

P. Khail
10:15
5.11.2014

počet příspěvků: 13, poslední 5.11.2014 03:41

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.