25.4.2024 | Svátek má Marek


GLOSA: Pár otázek pro guvernéra

23.11.2013

Miroslav Singer poskytl obsáhlý rozhovor iHned.cz, v němž obhajuje oslabení koruny vůči euru.

Co je pro mne překvapivé, je akcent guvernéra na to, že toto opatření pomůže chudým a zadluženým. Článek navíc vyšel pod titulkem: "Důvěru v českou korunu jsme nepodlomili. Lidé o nic nepřišli."

Poslední podobný, ve smyslu překvapivý, byl počin centrální banky v polovině devadesátých let. Tehdy centrální banka zdražila peníze (zvýšila razantně úrokové sazby) a Česko prošlo recesí. Velmi dobře si pamatuji na diskuse mezi tehdejším premiérem Václavem Klausem a guvernérem ČNB Josefem Tošovským, v nichž Klaus kritizoval zejména fakt, že tento krok centrální banka s vládou nekonzultovala. Jako pikantní se v této souvislosti ukazuje pozdější pád Klausovy vlády a jmenování Tošovského do čela "úřednické vlády". Mimochodem, Tošovský byl prvním bývalým komunistou v čele české vlády od rozdělení federace.

O skutečném dopadu zásahu ČNB na českou ekonomiku faktickou devalvací koruny vůči euru si povíme za několik měsíců. Nicméně tvrzení Singera o tom, že "lidé o nic nepřišli" ,je silně zavádějící. Vrátím-li se k jeho základní premise, že zásah ČNB pomůže chudým, pak má zcela jistě pravdu. Chudí neměli nic před zásahem ČNB, nemají nic ani po devalvaci koruny, a jestli se jim budou lépe splácet dluhy, to nám řekne bankovní sektor také do roka a do dne.

Všichni "nechudí", tj. lidé mající jisté životní úspory a těch je, s dovolením, pane guvernére, přeci jenom 90 %, devalvací koruny tratí. Jednak tím, že se ČNB skutečně "podaří" zvýšit inflaci na kýžená dvě procenta, jednak tím, že výrazně zdraží nákupy v zahraničí, kde se platí eurem či dolarem. Jak vysvětluje Singer, opatření ČNB "zvýší atraktivitu dovolené v Česku na úkor dovolené v zahraničí". Pane guvernére, ale my rádi jezdíme k moři do tepla. A tam si buď připlatíme řádově 5 až 10 % při stejné délce pobytu, nebo budeme dovolenou u moře zkracovat, aby nás nevyšla o moc dráž než loni.

A konečně velmi zajímavý je i argument guvernéra na téma, že i "nicnedělání" ČNB má své vítěze a poražené. Tím má na mysli, že by ekonomika bez zásahu ČNB opět spadla do recese, rostla by nezaměstnanost apod. I tuto premisu guvernéra prověří čas. Jedna dobrá zpráva pro guvernéra ČNB však existuje - premiér v demisi Jiří Rusnok se zásahem ČNB souhlasí. Alespoň jeden kladný bod proti 99 % odmítavých hlasů.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz