20.4.2018 | Svátek má Marcela


GLOSA: Obrázky z Donbasu

15.1.2016

Co zjistí delegace strany, která si půjčila v Rusku?

Na Donbas dorazila delegace francouzské Národní fronty (FN), aby Evropě zprostředkovala obraz o tamních poměrech. Rozuměj o poměrech na území samozvané rebelské republiky de facto z Putinovy podpory. Proč by nás ta zpráva měla zajímat? Hned z několika důvodů.

Za prvé proto, že je užitečné mít nezkreslený obrázek o ukrajinsko–ruském konfliktu. A to tím víc, čím víc vláda v Kyjevě nabourává původní obraz ryzího boje dobra se zlem – třeba když vytěsňuje pravoslavné Vánoce a podobně. Je to vlastně nepřímá otázka pro českou diplomacii: má svůj vlastní obraz Donbasu, nebo jen přebírá obrazy z Bruselu či Berlína?

Za druhé proto, že FN Marine Le Penové jasně sílí, protiimigrační agendou získává oblibu i mimo Francii, ale má to háček. Zatímco systémovým stranám vyčítá, že přepjatou korektností zamlžují skutečný obraz migrace, sama zamlžuje skutečný obraz Putinova Ruska. Stačí si položit prostou otázku: Jaký obraz o Donbasu přinese delegace strany, která si na kampaň půjčila od banky spjaté s Ruskem (První česko-ruská banka)?

Za třetí a hlavně. V Evropě sílí ideový proud, který lze označit za jakousi svatou alianci nacionalistických a ultrakonzervativních sil. Má to své příčiny, i tu, že jde o reakci na přepjatou korektnost sil tradičních. Ale nelze v tom nevidět i vyhánění čerta belzebubem. A nelze si nevšímat, že zájem se projevuje i u nás. Když v prosinci dělalo Právo rozhovor se Zemanovým mužem Kmoníčkem, padla otázka: „Kdo jsou dnešní pragmatici? Le Penová, Orbán, Putin, Kaczynski?“ – „A další kandidáti,“ odpověděl Kmoníček. „To teprve ukáže čas.“

Už proto je zajímavé vědět, kdo podává obrázek Donbasu a kdo u nás to povýší na pragmatismus.

LN, 13.1.2016Diskuse


Ś. Svobodová
18:44
15.1.2016

R. Langer
11:26
15.1.2016

P. Švejnoch
7:07
15.1.2016

K. Frauknecht
7:30
15.1.2016

P. Švejnoch
7:51
15.1.2016

počet příspěvků: 10, poslední 15.1.2016 11:52

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.