23.5.2018 | Svátek má Vladimír


GLOSA: Nůžky na brka

26.11.2014

Zpravodajstvím to proběhlo, rozruch to nevyvolalo žádný, za zmínku to však stojí. Evropský parlament se naváží do firmy Google a zřejmě se pokusí oddělit vyhledávač od jeho ostatních služeb. Jestli tomu nerozumíte, pak vás ujistím, že jsem na tom stejně. Google je firma americká. Jakpak ji chce evropská instituce rozporcovat? Museli by to udělat američtí řezníci, a nikoli evropští kibicové.

První zprávu o úmyslech Evropského parlamentu přinesl list Financial Times. Jenže z toho, co list píše, vyplývá, že hlavní tlaky jsou především politické, že mají původ v Německu a z německé strany jsou nejsilnějšími oponenty tamní mediální magnáti. Jejich hlásnou troubou je mimo jiné komisař pro energetiku Günther Oettinger. Ten by se měl starat o evropskou energetiku, a ne o nářky firmy Springer, ale jak vidno, stará se. Papouškuje jejich názor, že prý Google zneužívá texty chráněné autorským právem. I to je hodně kuriózní tvrzení. Když si ve vyhledávači zadáte klíčové slovo, dostanete nabídku odpovídajících odkazů. Každý je uveden krátkým úryvkem textu. Bez něho byste těžko poznali, čeho se odkaz týká, je to vodítko, které vám napoví, zda má smysl na odkaz kliknout, nebo ne. Pokládat to za porušení autorského práva může jenom idiot anebo mazaný politik, který chce sypat písek do soukolí.

Že se koncernu Springer nelíbí internet, to je nabíledni. Žádnému provozovateli klasických médií, ať jde o noviny, nebo televizi a možná i rádio, se internet nelíbí. A protože Evropský parlament je osvědčená instituce produkující šikanující zákazy a nařízení, má tentokrát posloužit při střihání křidýlek Googlu.

Záminkou je omezování monopolu. To se veřejnosti líbí, protože občan jinak těžko může proti monopolu něco dělat. Tak třeba minulý týden se konala pravidelná anketa Křišťálová lupa, oceňující internetové podniky (ve zpravodajství to vyhrál iDnes), a udělena byla i anticena – českým poskytovatelům mobilního připojení. Ti jsou tři, hrají si do karet, ruka ruku myje a zákazník je bit. Takže posměšná anticena poslouží aspoň jako náplast na bolístku. Ale i kdyby těch anticen bylo patnáct, stejně mám vztek, že za peníze, které platím, nemám vysokorychlostní spojení v obci Zvole, která leží 25 minut jízdy autem (v noci) od muzea na Václavském náměstí.

S tím Googlem je to ale hodně jiné. Je to firma dobře fungující. Jeho vyhledávač je bez konkurence. Ne snad že by nebyla snaha, ale konkurent Bing od Microsoftu, a to je taky hodně velká firma, je ve srovnání s Googlem komický. Jako zákazník jsem s monopolem tříhlavé saně dřepící jako žába na rameni mobilního připojení hrubě nespokojený. Jako uživatel jsem hrubě spokojený se vším, co Google dělá. Ale nejsem Springer a na pana Oettingera nemám fousy, a tak mohu jen přihlížet, jak si brousí nůžky na brka Googlu.

LN, 24.11.2014Diskuse


M. Mařák
jo
14:43
28.12.2014

R. Langer
12:57
26.11.2014

P. Dvořák
1:06
26.11.2014

I. Schlägel
5:55
26.11.2014

A. Richter
0:55
26.11.2014

počet příspěvků: 6, poslední 28.12.2014 02:43

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.